Protony, které zachránily Ashyu (6), hradí pojišťovna. VZP se k tomu nemá

Autor: Tomáš Polák - 
7. ledna 2016
05:40

Ročně na rakovinu zemře bezmála 30 tisíc lidí. Od letoška mají ale onkologičtí pacienti v Česku další hrazený způsob léčby – protonové ozařování. To vyléčilo i nádor na mozku britského chlapce Ashya Kinga (6), kterého jeho rodiče unesli do Prahy právě kvůli této léčbě. Jenže po vleklých sporech mezi VZP a Protonovým centrem, kdy to vypadalo na usmíření mezi pojišťovnou a lékaři, stále není klid.

Protonová léčba je od roku 2016 zařazena do seznamu výkonů, které jsou hrazeny pojišťovnou. „Zákon dal za pravdu odborníkům, že protonová léčba funguje,“ řekla Iva Taťounová, která řídí Protonové centrum, jediné české zdravotnické zařízení, které léčbu poskytuje.

„Tím, že to nebylo v zákoně, tak se muselo (o hrazení) žádat individuálně, to znamená, že teď je to odbourání administrativy, větší přístup pacientů k léčbě, protože jsou přesně daná jasná pravidla,“ vysvětlila Taťounová.

Protonová léčba je forma ozařování, při které se ozařuje nemocná tkáň svazkem urychlených protonů. Protony cílí přesně na nádor a tím se snižují vedlejší účinky, nepoškodí se totiž zdravá tkáň.

VZP nepodepsala smlouvu. Obchází zákon?

Zákon podle ní ukládá všem pojišťovnám uzavřít s Protonovým centrem smlouvu, tu mají všechny pojišťovny kromě VZP. „Zákon říká, že má mít s námi smlouvu, tím, že ji VZP nemá, se nechová dle zákona,“ řekla Blesk.cz Taťounová. VZP už loni v listopadu předala k posouzení návrh smlouvy s Protonovým centrem ministerstvu zdravotnictví, doteď se ale na přesném znění s centrem nedomluvila.

Novela říká, že „výkon bude hrazen, jen pokud byl proveden na základě indikace poskytovatele, který má statut centra vysoce specializované zdravotní péče v oboru onkologie udělený podle zákona o zdravotních službách.“

To podle pojišťovny platilo i v minulosti a nic se tedy nemění. „VZP již tři roky říká a dodržuje to, že protonovou terapii uhradí všem svým klientům, u kterých ji odborníci z komplexních onkologických center posoudí jako přínosnou a nezbytnou,“ řekl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Podle něj byla za celou dobu léčba uhrazena bezmála stovce pacientů.

Pojišťovna: Takzvaní odborníci myslí na vlastní kapsu

Nově hrazená protonová léčba by mohla pomoci až čtyřem tisícům pacientů. „Podle statistik v České republice je protonová léčba vhodná pro 10 až 15 % lidí, kteří potřebují radioterapii. U nás (v ČR) se ozařuje 30 až 35 tisíc pacientů,“ řekla Blesku ředitelka.

Ovšem podle mluvčího VZP je reálná situace jiná. „Samozřejmě že takzvaní odborníci z Protonového centra, kteří jsou svými platy a svými výdělky závislí na tom, kolik peněz z veřejného zdravotního pojištění se jim podaří vysát, budou tvrdit, že protonovou terapii potřebuje téměř každý,“ řekl Blesk.cz.

VZP vede s Protonovým centrem spory již od roku 2006, kdy někdejší nucený správce podepsal s centrem údajně nevýhodnou smlouvu. Tu nakonec Rozhodčí soud při Hospodářské komoře zrušil v roce 2014.

Lujan ( 10. ledna 2016 17:03 )

Buď se pletete, ale spíš lžete. V Norsku není ani jedno protonové centrum. http://www.proton-therapy-today.com/where-to-get-pt/

Lujan ( 9. ledna 2016 18:51 )

Takže ještě jednou pro obzvlášť chudé duchem. Výkon je hrazen pouze tehdy, pokud ho indikuje centrum vysoce specializované zdravotní péče. Co nebo kdo to je, říká § 112 zákona o zdravotních službách. Pražské protonové centrum takovým centrem NENÍ. Tudíž nemůže samo indikovat protonovou terapii. Pokud jde o to, kdo koho uráží a kdo se na jaké úrovni vyjadřuje, ať si posoudí čtenáři této diskuse sami.

Lujan ( 8. ledna 2016 12:25 )

Milý/á repelos. Především si prosím nechejte své urážky a vulgarity. Tipoval bych Vás na p. Pavla Laštovku, kterému je tento primitivní způsob vyjadřování blízký, ev. osobně p. Taťounovou, idem. Takže znova. Je mi úplně jedno, jak to mají nastavené v Norsku. Bratři Laštovkové tedy měli jít do Norska. V ČR lze nyní protonovou léčbu proplatit, pokud je doporučena centrem vysoce specializované zdravotní péče. Centrum vysoce specializované zdravotní péče je zákonem definovaný pojem. Pražské protonové centrum NENÍ centrem vysoce specializované zdravotní péče ve smyslu zákona o zdravotních službách. Tečka. Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výzvu, do které se každé zdravotnické zařízení mohlo přihlásit a pokud by splnilo podmínky, mohlo získat statut centra vysoce specializované zdravotní péče. Protonové centrum to neudělalo. Managerky Taťounová a Čejková mají asi jiné priority, jako pořádání parties s pacienty, opulentní oslavy se zpěváky za zenitem typu D. Janda, namísto toho, aby se staraly o to, ať to šlape.

Lujan ( 8. ledna 2016 09:01 )

Paní Taťounová bere v protonovém centru statisícový plat a přitom ani neví, že protonové centrum NENÍ centrem vysoce specializované zdravotní péče. A ani neví, že ministerstvo zdravotnictví vypsalo výzvu, kdy bylo možné status centra vysoce specializované zdravotní péče v onkologii získat. To je vážné selhání managementu protonového centra. A hlavně paní ředitelky Taťounové, která by tyto věci měla mít pod kontrolou. A ne jen brát statisícové platy a tvářit se jako že jí to tam patří!

Lujan ( 7. ledna 2016 18:10 )

Protonové centrum opět lže, jako když tiskne. Protonová léčba se má podle zákona hradit pouze, pokud je doporučena od "centra vysoce specializované zdravotní péče". Tento statut uděluje Ministerstvo zdravotnictví podle zákona o zdravotních službách. Protonové centrum NENÍ centrem vysoce specializované zdravotní péče. Tento status nezískalo. Přesto si o něho mohlo požádat, když MZ vypsalo výzvu. Paní Taťounová opět lže.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud