Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Boj o úhradu plen. VZP chce proplácet jen ty nejlevnější, čelí žalobě

Autor: jer, ČTK - 
2. ledna 2017
15:10

Asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed podala žalobu na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Podezírá ji z nekalého soutěžního jednání v souvislosti s podzimní změnou úhrad inkontinenčních pomůcek. V pondělí to uvedl prezident CzechMed Miroslav Palát. VZP si za svými kroky stojí.

Od listopadu VZP změnila úhrady inkontinenčních pomůcek. Nezměnil se finanční limit, ale už nejsou hrazeny ty, které byly podle pojišťovny předražené. V každé kategorii je podle VZP minimálně třetina sortimentu bez doplatku. Se změnou tehdy nesouhlasil spolek Incoforum, který sdružuje odborníky zabývající se problematikou inkontinence. Změny jsou součástí takzvaného číselníku nebo též úhradového katalogu, který zpravidla přejímají i ostatní pojišťovny.

Podle Miroslava Paláta VZP těmito kroky porušuje pravidla podnikatelského prostředí a její jednání má rysy nekalé soutěže. Číselník podle CzechMed nemá oporu v zákoně. „Zásahy v něm mají dopady na hospodářskou soutěž. VZP se zaštiťuje tím, že upřednostní na trhu ty pomůcky, které budou s plnou úhradou, tedy levnější, čímž přinutí jiné dodavatele se přizpůsobit,“ řekl Palát.

„Skutečnost, že pojišťovna manipuluje s úhradovým katalogem tak, že vystaví dodavatele tlaku, je součástí obrazu nekalého soutěžního jednání,“ doplnil. Podle Paláta pojišťovna na firmy, které vyrábí zdravotnické prostředky důležité k léčbě, často pohlíží jako na „vysávače“ systému. „Přál bych si, aby diskuze s VZP probíhala více odborně, a ne v nálepkách,“ dodal Palát.

VZP, která hradí inkontinenční pomůcky pro zhruba 230 tisíc pacientů a loni na tyto účely vydala asi 1,5 miliardy korun, trvá na svém. „VZP si za svými kroky plně stojí. Naším hlavním cílem je hájit zájmy klientů, tedy skoro šesti milionů obyvatel České republiky. V tom budeme nadále pokračovat, samozřejmě při plném respektování platné legislativy,“ napsal v reakci na žalobu mluvčí VZP Oldřich Tichý.

CzechMed usiluje o to, aby se změnil celý systém, jakým pojišťovna péči pro pacienty hradí. „Vnímáme ze strany pojišťovny neutuchající zájem rozhodovat o každém jednom balení, kolik smí nebo nesmí stát,“ uvedl Palát. Za optimální by považoval, kdyby pojišťovny hradily nemocnicím určitou částku na péči o pacienty s konkrétní diagnózou. To, za co přesně nemocnice částku utratí, by ale nechaly na nemocnicích, které by si samy v soutěžích vybíraly dodavatele.

jana999 ( 2. ledna 2017 16:27 )

tak doufám, že vám napsala aspoň prážky k vaší nemoci, to mě jeden mladý ortoped v nuselský poliklinice napsal prášky na bolavý palec ještě před rentgenem, ty stály 2500 kč a když jsem se podívala na netu, jestli je nedostanu levněji přečetla si tam na co jsou - že snižují těhotenské potíže a zvyšují sexuální aktivitu, tak mi bylo jasné, že ani pan doktor neví co předepisuje, hlavně, že mu z toho kape

jana999 ( 2. ledna 2017 16:19 )

vzp má pravdu, chceli někdo dražší at si připlatí

nezadat1 ( 2. ledna 2017 16:18 )

Jejda,opět jde lékařům o bakšiš.Stalo se mně,že v lékarně neměli požadovaný lék s vysokým doplatkem a oni mně nabídli podstatně levnější a se stejným složení.Doktorka řvala jak tur jak jsem si to mohl dovolit.No odešel jsem k jiné a mám teď o mnoho levnější léčbu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud