Rok od útoků na Charlie Hebdo: Krvavý „Bůh terorista“ provokuje na obálce

Autor: ČTK - 
6. 1. 2016
11:38

Rok po teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo vyšlo zvláštní číslo týdeníku. Kromě kreseb současných kreslířů obsahuje i díla pěti autorů zastřelených při atentátu. Loni 7. ledna bratři Said a Chérif Kouachiové zabili v redakci a její blízkosti 12 lidí, dalších pět obětí si vyžádaly následné teroristické útoky v Paříži a okolí.

Dvojité vydání s 32 stranami místo obvyklých 16 se ve středu prodává na stáncích nejen ve Francii, ale po celém světě. Například v Německu bude k mání 50 000 a v Belgii 40 000 výtisků. Celkem vyšlo téměř milion výtisků časopisu.

Na titulní stránce je zobrazen křesťanský Bůh s krví potřísněnými končetinami a vousy a se zbraní na zádech. Titulek pod názvem časopisu hlásá: „Rok poté: Vrah je stále na útěku.“ Kritice náboženství i náboženského fanatismu se věnují i další kresby a karikatury zvláštního vydání.

„Nemyslím si, že se něco od 7. ledna změnilo – až na prázdnotu, kterou trpíme,“ uvedl redaktor časopisu Gérard Biard u příležitosti prvního výročí útoku na redakci. „Chybí nám lidé, přátelé, (jejich) talent, ale pokoušíme se udržet stejného ducha. Myslím, že se nám to daří,“ dodal.

Každý týden se časopisu Charlie Hebdo prodá na stáncích asi 100 000 exemplářů, z toho zhruba 10 000 v zahraničí. Dalších asi 183 000 výtisků dostávají do schránek předplatitelé.

Týden po atentátech v redakci zveřejnil Charlie Hebdo vydání „přeživších“ s karikaturou proroka Mohameda a nápisem „Vše je odpuštěno“ na titulní stránce. Tohoto čísla se po celém světě prodalo zhruba 7,5 milionu výtisků. Před atentátem vycházel týdeník v nákladu 30 000 výtisků.

V úterý odhalil v ulici Nicolas-Appert u bývalého sídla satirického listu francouzský prezident François Hollande pamětní desku se jmény všech obětí útoku na redakci a nápisem „Na památku obětí teroristického útoku proti svobodě slova“. Záhy po ceremonii musela být však deska znovu zahalena, neboť jméno jednoho z kreslířů bylo napsáno chybně. K výměně desky dojde během pár dní, ubezpečila záhy starostka Paříže Anne Hidalgová.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud