Žádný Landa, ale pět vojáků. Čeští hrdinové dostali metál v Afghánistánu

5. 1. 2016
18:00

Zatímco na své nekontrolované výjezdy do Afghánistánu vyráží zpěvák Daniel Landa, pohybují se tam z Česka opravdoví hrdinové ve zbrani. Momentálně 165 českých vojáků. Pětice z nich tam přitom byla oceněna za "bojový kontakt s nepřítelem". Odznak dostali za profesionalitu při listopadovém incidentu, při kterém jejich vozidlo najelo na nástražný výbušný systém.

Vyvázli z toho dobře, jejich automobil byl poničen, vojáci ale zraněni nebyli. Ocenění vojáci obdrželi odznak již v prosinci z rukou velitele amerického úkolového uskupení TF Buffalo Matthew Y. McCulleyho. Podle mluvčí generálního štábu Jana Šulce ho dostali za profesionální plnění svých povinností při útoku nástražným systémem na jedno z vozidel hlídky.

"K tomuto útoku improvizovaným výbušným zařízením došlo 30. listopadu poblíž základny Bagrám v afghánské provincii Parván. Žádný z vojáků nebyl při tomto incidentu zraněn," potvrdil Šulc.

Okolí spojenecké základny Bagrám hlídá v pořadí již pátá česká strážní rota, v Afghánistánu je již tři měsíce. Bagrámskou základnu v současné době hlídá 165 českých vojáků. V zemi budou do dubna.

Vojáci vyjíždí do asi dvacetikilometrového okolí, jejich úkolem je získávat informace, kontrolovat místa, odkud byly v minulosti odpalovány rakety, ale i demonstrovat sílu.

"Každá patrola je svým způsobem jedinečná, vyžaduje detailní a komplexní naplánování včetně důkladné přípravy techniky a materiálního zabezpečení," poznamenal na armádním webu Dan Petříček, kaplan 5. strážní roty. Každá hlídka se podle něj skládá z několika částí. Jednou z nich jsou například přesuny s pancéřovanými vozidly MRAP po cestách různé kvality.

"Afghánští řidiči se neobávají předjíždět v nepřehledných místech, kolem cest se často pohybují malé děti bez dozoru rodičů. Rychlost je samozřejmě nižší, přesto musí být vojáci velmi obezřetní, schopní předvídat a rychle reagovat," uvedl Petříček. Další fází bývá několikakilometrový pěší přesun. "Patroly v obydlených oblastech Afghánistánu vyvolávají vždy velkou pozornost především ze strany dětí," podotkl kaplan. Děti často vojáky doprovází po celou dobu jejich přítomnosti ve vesnici.

flesch2z ( 5. ledna 2016 21:44 )

Jaký metál se uděluje žitu?

tgbg ( 5. ledna 2016 19:07 )

Stateční vojáci nás brání před islámskými šílenci, které očividně vyzbrojuje RUSSKO.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa