Zemědělci se topí v mléku. Pomůže jim Jurečka a stamiliony od státu

68 milionů litrů – to je momentální přebytek mléka v Česku. V Evropské unii má pak dosahovat jeho přemíra přes jednu miliardu litrů. Podle Ihned.cz za to z části může jak zvyšování počtu krav kvůli příznivé ceně mléka v roce 2014, tak i zrušení mléčných kvót Evropské unie. Ministr zemědělství Marian Jurečka slibuje farmářům i mlékárnám stamiliony korun jako podporu.
Po euforii, kdy část evropských zemědělců v roce 2014 zvedala produkci mléka u svých krav, přišlo kvůli příznivé ceně mléka a jarnímu zrušení mléčných limitů pro jednotlivé státy Evropské unie tvrdé probuzení. Jen v Česku momentálně přebývá přes 68 milionů litrů mléka. V EU to pak má být podle odhadů Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) a národních statistik 1,3 miliardy litrů.
„Současný rok je pro mlékaře zkrátka naprosto nepodařený,“ zhodnotil situaci pro Ihned.cz předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. To samé platí i pro řadu velkých českých mlékáren, jejichž výkon mnohdy až z poloviny závisí na exportu. „Spoléhalo se hlavně na Čínu jakožto nejvýznamnějšího dovozce mléka. Jenže prožívá recesi a už nebere tolik mléčných produktů,“ říká Kopáček. Export srazilo také ruské embargo na dovoz unijních potravin.
Pomůže prý podpora za „zkvalitnění“ mléka
Pokles poptávky se projevuje i nízkou cenou mléka. V letošním roce klesla podle údajů Svazu obchodu a cestovního ruchu v obchodech od letošního dubna zhruba o 15 %. Průměrná cena je tak 16 korun za litr. V akci se dá sehnat i kolem deseti korun. Mlékaři zatím přebytky zpracovávají do sušené podoby nebo je používají na výrobu sýrů. Českým i unijním farmářům a zpracovatelům slibují vlády podporu.
Například český ministr zemědělství Marian Jurečka slíbil, že odvětví dosáhne až na stomilionovou podporu, ať už z tuzemských nebo evropských peněz. Až tři tisíce eur (zhruba 81 tisíc korun) může například farmář čerpat za takzvané „zkvalitnění“ mléka. Tedy, že zlepší jeho parametry, pokud jde třeba o obsah bílkovin. O tuto podporu můžou zažádat i velké české mlékárny. Podle odhadů by ji mohla dostat až třetina farmářů. Krach farem se zatím neočekává.
O deset procent zvedli dojivost i Irové a zhruba o pět procent Belgičané nebo Nizozemci. Na Novém Zélandu ale už farmáři redukují stáda. Banky jim totiž nechtějí kvůli mléčné kalamitě půjčovat peníze.
Za komoušů byly prázdné pulty obchodů, dnes nevíme co s přebytky. Komouši totálně zlikvidovali zemědělce a vlastně úplně všechno- celou ekonomiku státu.
