Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Piškoty, BeBe, Brumík už jen z Polska: Opavia to musí konečně doznat na obalech

Autor: sou, ČTK - 
24. listopadu 2015
17:19

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Mondelez Czech Republic, která vyrábí mimo jiné sušenky či piškoty pod značkou Opavia, aby na obalech potravin uváděla zemi původu. Letos přesunula z Opavy do Polska výrobu piškotů. S výrobcem zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty. Výrobce musí tuto informaci uvést na obalech nejpozději do 31. března.

Na cukrovinkách není země původu povinným údajem. „Výjimku však představují případy, kdy ostatní informace na obalu mohou být pro spotřebitele zavádějící právě ohledně země původu," uvedl mluvčí státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Z obalu není zřejmé, že se piškoty vyrábějí v Polsku. Je na něm pouze název a česká adresa prodávajícího. „Ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou zákazníka vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z ČR," uvedl Kopřiva.

Opavia přesunula výrobu do Polska nejen u piškotů

Kolem firmy Mondelez se letos rozpoutala aféra, kterou začal pořad A dost! na Stream.cz. Piškoty po přesunu výroby změnily tvar či barvu. Výrobce mírně změnil složení a nutriční hodnoty. Firma se bránila, že receptura zůstala stejná, jen se změnila metodika výpočtu hodnot. Podle mluvčí firmy Lukáše Hory to vyplývá i z šetření SZPI. Na novém obale už také není informace o tom, že piškoty neobsahují konzervanty a barviva a že mají nízký obsah nasycených mastných kyselin.

Inspekce nařídila výrobci, aby zajistil označení země původu na obalech všech cukrovinek, které se nevyrábějí v Česku. „Jde o následující výrobky – piškoty, BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlaté kolečka a Zlaté sušenky," uvedl Kopřiva. Všechny vyjmenované cukrovinky musí být přeznačené nejpozději od 31. března 2016.

Poté, co média informovala o přesunu výroby piškotů do Polska, zaplavily internet a sociální sítě výzvy k bojkotu piškotů Opavia. Mondelez je americká firma, která dříve byla divizí sušenek, cukrovinek a pochutin firmy Kraft Foods. Na českém trhu je lídrem. Celosvětové loňské tržby činily 840 miliard korun. V Opavě se sušenky vyrábí nadále a po dokončení dvoumiliardové investice půjde o největší evropskou továrnu Mondelezu.

bilakonvalinka ( 12. října 2020 16:48 )

Opavii už dlouho nekupuji, není to dobré. Když si vzpomenu, jak bývala dobrá např. červená Fidorka - ted už mne vůbec nechutná.Alespon mne to neláká.

nnnzzz ( 6. prosince 2015 13:16 )

Asi budeme muset jít stávkovat.

Rumprecht ( 24. listopadu 2015 22:35 )

V Polsku se ani kráva nevydaří.

tgbg ( 24. listopadu 2015 20:51 )

Pořád lepší z Polska než komunistické jedovaté sr*čky.

schelly ( 24. listopadu 2015 20:21 )

Když si to tam Poláci vyrobí, tak ať si to tam taky sežerou. Už jsem na ty polské šmejdy ůplně alergická a to i většina lidí u nás. Je to hnus, kam jsme se dostali. Z Opavie si už nikdy nic nekoupím. Fuj a tak je to u nás skoro se vším.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud