Smrtící droga v Polsku: Mocnář už má 18 obětí, dalších 900 lidí je otráveno

Nová droga děsí Polsko. Mocnář má už na svědomí 18 mrtvých. (Ilustrační foto)  (Autor: profimedia.cz)
Autor: rc - 
18. července 2015
16:47

V Polsku poblíž hranic s Českou republikou se objevila nová droga-zabiják. Smrtící látka jménem mocnář má na svědomí už 18 mladých lidí a dalších 900 se jí otrávilo. Droga stojí pouhých 130 Kč, takže ji zkouší hlavně mladí lidé ve věku 14–18 let.

Prázdniny. Noční život je ještě divočejší než kdy jindy. Mladí lidé vyráží do barů, diskoték a pořádají zahradní party. Při těchto akcích mnozí z nich kromě alkoholu ochutnají i drogu.

Není tomu jinak ani v Polsku. Tam v posledních dnech bijí protidrogové struktury na poplach. Zemí se šíří nová zákeřná a smrtící droga. Ta se skládá z benzínu, ředidla syntetických barev a mastí na hemeroidy.

V Polsku droga dostala jméno mocnář. „Mocnář je syntetická droga, je osmsetkrát silnější než například marihuana. Nenávratně ničí lidem zdraví nebo je rovnou zabíjí,“ řekl ministr zdravotnictví Marian Zembala serveru novinky.cz.

Ti, kdo mocnáři neodolají, se pak chovají nepředvídatelně. Doslova jako divá zvěř. „Některé nedokáže udržet ani pět dospělých chlapů. Útočí na zdravotnický personál, demolují zařízení,“ varuje před drogou Zembala. Droga už má na seznamu smrti 18 mladých lidí. Přes dalších 900 se jí otrávilo. Oběťmi mocnáře jsou nejčastěji mladí lidé ve věku 14–18 let.

„Některé z intoxikovaných navzdory rychlému zásahu lékařů už nelze zachránit, protože droga jim úplně zničila mozek, trvale poškodila játra a ledviny. Pokud kóma přežijí, jaký je asi čeká život?“ upozornil Boguslaw Okopieň, hlavní specialista na klinickou farmakologii ministerstva zdravotnictví.

Mocnář se dá sehnat jednoduše jako jízdenka na tramvaj. Stojí pouhých 130 Kč a prodejci drogu prodávají maskovanou jako osvěžovač vzduchu, sůl do koupele, čistič obrazovek počítačů, mincí či drahých kovů. Dealeři kupujícím přesně vysvětlí, jak užívat.

Polská vláda vyhlásila výrobcům mocnáře a prodejcům mocnáře válku. Jenže tu už rozpoutal Donald Tusk v roce 2010. Tehdy došlo k náhlým úmrtím dětí a mladých lidí na jiné drogy. „Prodejny těchto vysoce nebezpečných látek u nás zmizí navěky,“ prohlásil Tusk tehdy.

Policie zlikvidovala 1378 prodejen a skladů. Počet mrtvých výrazně klesl. Teď se nebezpečné obchody rozjely znovu. K nám mocnář ještě nepronikl, ale to je otázka času. Sever Moravy a Slezska zatím žádné oběti zákeřné drogy nezaznamenal.

„V poradně se zatím nikdo neobjevil. Žádné informace o tomto druhu dosud nemáme,“ řekl v pátek Právu Břetislav Kantor, vedoucí ostravské drogové poradny Renarkon.

„Těch nových syntetických drog se ale ročně objevují stovky. Například před třemi měsíci jich bylo zakázáno dalších šestnáct. Jenže deset se zakáže, a hned je na trhu dalších deset nových. Oni vždy změní jen malou část chemického řetězce a vznikne nové zboží,“ vysvětlil Kantor.

ivoadler ( 19. července 2015 12:00 )

To je zřejmě blbost. Že by nejzbožnější národ v Evropě podléhal nějaké droze? To kecáte.

pepen ( 19. července 2015 08:31 )

Bohužel v jiných státech jsou tvrdší tresty-dokonce i tresty smrti!!!EU-to dělá úmyslně-nízké tresty a lidé postupně chcípají!!!Jenže nevidí co nadělají škody-kde na to berou-ve velkém okrádají rodiny!!!!V obchodních domech kradou a všude,kde se dá!!!!Tvrdě zasáhnout a povinnost pracovat!!!!!

delviar ( 19. července 2015 06:05 )

Rozumný nápad jak řešit feťáky-vše co bylo doposud, selhalo! Toto je náděj!!!

cuciktojemoje ( 19. července 2015 00:34 )

 Každý chcíplý feťák je přínos pro naší budoucnost.

donpadre ( 19. července 2015 00:14 )

 To je dobre,jen at chcipnou fetaci!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud