Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Budoucnost pro novodobé válečné veterány: Opraváři techniky či ostraha domů

Autor: zst, ČTK - 
11. listopadu 2015
13:19

Ministerstvo obrany chce nabízet novodobým válečným veteránům rekvalifikace pro práce u resortních státních podniků. Vojáci, které armáda vyslala do zahraničních misí, by tak mohli pracovat třeba jako opraváři vojenské techniky. Ministerstvo také spustilo web s nabídkami firem, které poskytují veteránům slevy na své výrobky a služby.

U příležitosti oslav Dne válečných veteránů, který se každoročně slaví 11. listopadu jako připomínka podpisu příměří ukončujícího boje první světové války, to řekli ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

„Země, která si válečných veteránů neváží, si neváží sebe sama,“ poznamenal Stropnický. Ministerstvo podle něj v současné době eviduje 817 válečných veteránů z druhé světové války a 12 908 novodobých veteránů. Ti se zúčastnili zahraničních vojenských misí v uplynulých 25 letech. Asi 10 500 jich je ve věku od 26 do 50 let.

Právě na novodobé válečné veterány se ministerstvo chce zaměřit novými aktivitami. Jejich stěžejní částí by se měly stát nabídky rekvalifikací a možnosti uplatnění u státních podniků ministerstvem zřizovaných.

Opraváři nebo „sekuriťáci“

Vojáci, kteří skončí u armády, by tak mohli například získat práci u Vojenského opravárenského podniku (VOP). Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta podotkl, že VOP musí být schopen kdykoli opravit včas vojenskou techniku pro nasazení a nebýt přitom závislý na soukromých firmách.

„Tudíž tento podnik potřebuje odborníky, kteří se ve vojenské technice vyznají a kteří jsou schopni tuto vojenskou techniku opravovat i například v zahraničí na misích,“ řekl Kuchta. K tomu jsou podle něj váleční veteráni ideální, protože znají prostředí misí a dokážou se domluvit.

U VOP by tak mohli opravovat pozemní techniku, u LOM Praha zase letadla nebo vrtulníky. U Vojenských lesů a statků, které hlídají některé armádní objekty, by pak mohly vykonávat strážní službu.

Ministerstvo chce také pro veterány rozšířit preventivní zdravotnickou péči či do dvou let kapacity dlouhodobé péče, sociální služby nebo možnosti trvalého ubytování ve vojenských ubytovnách pro veterány v tíživé situaci.

Na nových webových stránkách pak veteráni naleznou nabídky 18 firem s různými slevami. Například jedna z automobilek chce válečným veteránům poskytnout slevu až 23 procent na své vozy.

Zobrazit celou diskusi