Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Stropnický: Plot je kvůli uprchlíkům sprosté slovo. Ale vyřeší víc než řeči

Autor: zst - 
30. října 2015
13:55

Uzavření hranic není na pořadu dne, budeme ho zvažovat ve chvíli, kdy se kvůli migrační krizi situace v Česku zhorší. To je dlouhodobé stanovisko vlády, která zatím nezvažuje ani pomoc armády na hranicích. Zatím jen Maďaři vyřešili svou zoufalou situaci stavbou dlouhého plotu a sklidili za to kritiku z mnoha stran. Na jejich obhajobu se ale dnes vyjádřil český ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„Plot je nové sprosté slovo,“ posteskl si na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v narážce na pokusy o eufemismy tohoto slova. Prý se je mnozí snaží nahradit například spojením „mechanická zábrana“ nebo „stavební opatření“, ale v některých zemích je zkrátka plot plotem.

Ministr také naznačil svůj postoj k obsáhlým kritikám směřujícím především vůči Maďarsku. V navazujícím příspěvku se postavil za zemi, která nápor uprchlíků přestala zvládat a rozhodla se s tím něco dělat. „Plot nic nevyřeší? Určitě ne příčiny. Následky ale může zmírnit. Vyřeší ale určitě víc než řeči o tom, že ‚jde o vážný problém‘,“ napsal Stropnický.

V Maďarsku vítali české policisty

Po vojácích se speciální technikou, například vrtákem, který má pomáhat právě při stavbě plotu, dorazili do Maďarska také čeští policisté. Padesátku mužů zákona přivítal maďarský ministr vnitra Sándor Pintér. „Státy samy nedokážou břímě ilegální migrace zvládnout, a proto je nutná spolupráce,“ řekl podle agentury MTI Pintér.

Čeští policisté budou působit na maďarsko-srbské hranici a jejich mise potrvá měsíc. Pintér v souvislosti s jejich příjezdem prohlásil, že země Visegrádské skupiny – Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko – projevily při zvládání migrační krize příkladnou spolupráci.

Podle MTI rovněž mimo jiné řekl, že od začátku roku do Maďarska nezákonně vstoupilo 390 tisíc migrantů.

Maďarský premiér Viktor Orbán se mezitím opět ostře obul do Evropské unie, která podle něj nedokáže migrantskou krizi řešit. „Kdo dal oprávnění evropským vůdcům, nebo některým z nich, aby vedli takovouto politiku? Toto je demokratický světadíl,“ prohlásil maďarský premiér.

„Kdo a kdy hlasoval pro přijetí milionů lidí, kteří přicházejí ilegálně, a pro jejich rozdělení mezi členské státy EU? To, co se děje, postrádá demokratický základ,“ zdůraznil Orbán. Systém kvót přitom označil za nepodložený, nezákonný a nespravedlivý.