Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Malých knihkupectví v Česku ubývá, za knížku jsme loni zaplatili průměrně 240 Kč

Malých knihkupectví loni opět ubylo na úkor velkých. Knížka vyšla v průměru na 240 korun.
Malých knihkupectví loni opět ubylo na úkor velkých. Knížka vyšla v průměru na 240 korun.  (Autor: www.profimedia.cz)
Autor: kle - 
4. listopadu 2015
08:48

V Česku je již jen asi 600 nezávislých knihkupectví, zbytek trhu patří velkým hráčům. Průměrná cena jedné knihy byla loni 240 korun a každá desátá loni vydaná byla určena pro děti. Souhrnnou zprávu o českém knižním trhu zveřejnil v úterý Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

V roce 2014 pokračoval na knižním trhu trend posledních let, a sice úbytek tradičních, většinou malometrážních knihkupectví na zavedených místech v centrech měst. Tendence směřuje ke vzniku velkých knihkupeckých sítí a knižních domů. Přesný počet nezávislých knihkupectví se v současné době odhaduje na zhruba 600 prodejen.

Nejprodávanější knihou roku 2014 se stal titul Vaříme s Láďou Hruškou – levně a chutně. V beletrii se nejvíce prosadily knihy Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetka, která uměla počítat. V detektivním žánru kralovala J. K. Rowlingová (pod pseudonymem R. Galbraith) titulem Volání kukačky. Mezi dětskými knihami byl bestsellerem další díl z dětské řady Jeffa Kinneye – Deník malého poseroutky 8. Odhadem vyšlo loni v České republice 16 850 titulů, což je přibližně o 100 více než v předchozím roce.

Dětské knihy představují 10,7 % titulů loni vydaných knih, zvyšování podílů knih pro děti je dlouhodobý trend. „Počet dětských titulů se za posledních 10 let více než zdvojnásobil,“ stojí ve zprávě. Naopak velmi varovný je výrazný pokles vydávaných vysokoškolských učebnic. Od roku 2008 poklesla jejich produkce o 44 procent. „Dlouhodobě se projevuje mírný růst produkce beletrie a všeobecných knih a titulů z oblasti společenských věd a umění, a naopak mírný pokles produkce knih z oblasti ekonomie, práva, politiky, technických věd a přírodních věd,“ uvádí dále zpráva.

Průměrná cena knihy zakoupené v klasických knihkupectvích byla loni zhruba 240 korun. SČKN ale připomíná, že chybí přesná data, ze kterých by se dala průměrná cena vypočítat. „Při odhadu průměrné ceny knihy se proto můžeme opřít pouze o čísla laskavě poskytnutá několika knihkupeckými a distribučními subjekty, jakkoliv jsme si vědomi toho, že nereprezentují všechny prodejní kanály,“ podotýká zpráva k otázce cen.

Více než třetina, přesně 34,6 procenta prodaných knih, byly loni překlady z cizích jazyků. Dominuje angličtina s podílem 52,6 procenta ze všech překladů, následuje němčina, francouzština, slovenština, ruština, španělština a skandinávské jazyky. „Za dlouhodobé trendy lze označit oslabování pozice němčiny a francouzštiny a zároveň posilování angličtiny a zvyšování počtu překladů z dalších jazyků. Za zmínku stojí zejména výrazný vzestup překladů z ruštiny, jejichž počet se během 5 posledních let více než zdvojnásobil,“ uvádí zpráva k trendům.

Český knižní trh v loňském roce mírně posílil, respektive zůstal na celkových číslech z roku 2013, ač nebyl ovlivněn trilogií Padesát odstínů šedi. Ta přitom v roce 2013 přispěla k celkovému obratu na českém knižním trhu z asi dvou procent. Oficiální údaje za celý trh však nejsou k dispozici. Český statistický úřad tato data nezjišťuje a neexistuje ani jiná systematická evidence prodejů knih. Zpráva tak ve svých výpočtech vychází ze zveřejněných tržeb knižních distributorů a známých obratů či jejich odhadů u nakladatelů.

Alespoň jednu knihu vydalo loni v České republice 2 585 různých subjektů, ale jen 317 z nich vydalo více než 10 knih. Z padesátky pravděpodobně největších nakladatelů  bylo 41 v zisku a 9 ve ztrátě. Průměrný zisk této padesátky největších hráčů před zdaněním činil 2,8 milionu korun. Ze 30 největších českých nakladatelských subjektů (měřeno počtem vydaných titulů) patří 10 vysokým školám či státu.

Výrazným růstem prošly v loňském roce elektronické knihy. Jejich podíl na knižním trhu se zdvojnásobil, přesto činí pouze 1,67 procenta. Průměrná cena elektronické knihy je okolo 120 korun bez DPH. Český knižní trh poskytuje celkem přibližně 10 650 pracovních míst.

sexymozek ( 4. listopadu 2015 09:54 )

Po volbách jedno knihkupectví přibude až se ODS nedostane do sněmovny. Už aby to bylo a Milka šla dělat něco, kde nebude za blbku i když......je vůbec něco takovýho?

Zobrazit celou diskusi
Další videa