Povinná školka, jednotné přijímačky, maturita z matiky: Poslanci podpořili návrh

Autor: ČTK, kle - 
27. října 2015
17:23

Od roku 2017 bude povinný poslední rok mateřské školy a děti čekají i jednotné přijímací zkoušky na střední školy. O čtyři roky později se zavede povinná maturita z matematiky. Novelu školského zákona, kritizovanou například ODS, podpořila v úterý v prvním kole poslanecká sněmovna.

Předlohu, kterou podporují také školské odbory, před dalším schvalováním projedná školský výbor dolní komory. Poslanci o tom v úterý rozhodli po téměř pětihodinové debatě.

Předseda ODS a exministr školství Petr Fiala označil návrh za nesmyslný a byrokratický pokus o centralizované řízení školství, které kvalitu vzdělávacího systému nezlepší. S návrhem na zamítnutí novely byl ale neúspěšný.

Vize ministryně Valachové

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si od povinného roku v mateřské škole slibuje snížení počtu odkladů pro nástup do základní školy, které se týkají zhruba každého čtvrtého předškoláka, lepší adaptaci dětí při přechodu na základní školu a také zmírnění sociálních rozdílů mezi dětmi.

Od jednotných přijímacích zkoušek na střední školy ministerstvo očekává objektivnější zjištění předpokladů pro studium jednotlivých uchazečů. Výjimku z jednotných přijímaček by měly mít jen střední školy s talentovou zkouškou, tedy konzervatoře, umělecké školy a sportovní gymnázia.

V návaznosti na zavedení jednotných přijímacích zkoušek by měla být zavedena povinná maturita z matematiky, a to od jara 2021. Má se to týkat oborů, v nichž se matematika vyučuje v dostatečném rozsahu, u ostatních bude zavedena později.

Maturanti pak budou mít tři povinné předměty pro společnou část zkoušky, vedle matematiky ještě češtinu a cizí jazyk.

bjutifl ( 28. října 2015 19:54 )

To jsou K0K0TI Povinná školka nic neřeší, naopak komplikuje život jak rodičům kteří jsou na mateřské s dalším dítětem, tak i obecně. Proč by měl rodič, který má na dítě dost času, tahat dítě brzo ráno do školky a hned po obědě zase ze školky????? Školky jsou přeplněné, je vůbec problém najít nějakou kde dítě vezmou v přijatelné vzdálenosti od bydliště a ještě je takové dítě znevýhodněno tím, že se na něj učitelky dívaj jako na vetřelce, jako proč se mají starat o dítě jehož máma momentálně nepracuje a ať si pro něj kouká povinně chodit hned po obědě, takže ho tím i vyčleňují z kolektivu Navíc to se žádostmi o odklad nemá nic společného. Tedy v tom směru, že by školka pomohla. Když šel syn k zápisu do první třídy, tak ze 48 potencionálních prvňáčků (35 školkových) bylo o odklad požádáno u 14 z nich a ve všech případech se jednalo o školkové děti. Jednotné přijímačky jsou taky blbost při té široké škále zaměření středních škol i mimo ty talentové. A maturita z matiky????? Vždyť ta je vyžadovaná jen pro nepatrný zlomek zaměstnání, tak proč s ní prudíte??? Ten koho bude v budoucnu živit, může si z ní maturitu udělat na jakékoliv střední ale proč do toho nutit všechny???? Holt socanský hovada vymejšlej hovadiny a vracej školství do totalitního pravěku

panda82 ( 28. října 2015 07:40 )

A ono to někdo zrušil? Vždyť to bylo už tady, tak proč s tím chodí znovu na trh, nebylo by něco nového co by ty hlavy pomazané vymyslely, mám dojem, áe paní poslanci neví o čem se jedná asi mají jinou práci

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud