Státní fond utratí za ICT téměř 800 milionů. Je to odpovídající, tvrdí

Pro zemědělce ne, pro úředníky ano. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) „nasype“ do počítačového vybavení jen na SZIF příští rok bezmála 800 milionů korun.
Autor: David Klempíř - 
20. 10. 2015
06:10

Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF), jehož zřizovatelem je ministerstvo zemědělství, plánuje v příštím roce utratit za informační a komunikační technologie 791 milionů korun. Jen provoz a rozvoj informačního systému, díky němuž úřad rozděluje dotace EU, vyjde ročně prý na 566 milionů. Podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové se čeká na nové výběrové řízení, což přinese údajně stomilionové roční úspory.

Podle návrhu rozpočtu pro příští rok má v této organizaci podřízené ministerstvu zemědělství natéci jen do oblasti ICT 791 milionů korun. „V návrhu rozpočtu jsou zahrnuty aktivity od masivních úprav informačních systémů přes obnovu výpočetní techniky pro zaměstnance až po nákup spotřebního materiálu, zajištění běžné operativy a veškeré další náklady spojené s informačními a komunikačními technologiemi,“ řekla Blesku Nováková.

Daný rozpočet lze podle mluvčí brát jako úspěch, protože oproti roku 2009 a tehdejšímu rozpočtu na ICT ve výši 996,5 milionů korun došlo ke snížení o více než 20 procent. „A to při výrazném nárůstu administrovaných agend i značném nárůstu počtu zaměstnanců,“ upozorňuje Nováková.

SZIF: Je to hodně, ale bude lépe

Co se podílu na celkových výdajích týče, tak největší měrou je rozpočet na ICT zatížen provozem a rozvojem hlavního informačního systému SZIF postaveným na platformě SAP. „Rozpočet zahrnující veškeré poplatky spojené s provozem a zejména rozvojem tohoto informačního systému činí 566 milionů korun ročně. Jsme si vědomi skutečnosti, že celkové náklady jsou významné,“ řekla mluvčí.

To je podle ní ostatně i jeden z důvodů, proč SZIF vypsal zadávací řízení na veškeré služby spojené s provozem a rozvojem tohoto informačního systému. „Očekáváme, že budoucí náklady spojené s tímto systémem budou klesat, měl by přinést každoroční úsporu přibližně 110 milionů korun,“ slibuje.

Nováková zároveň upozornila, že v porovnání s přidanou hodnotou celého systému nejsou zmíněné částky až tak astronomické. „Vzhledem ke složitosti celého informačního systému a nárokům na operativní změny, kdy systém funguje jako banka zprostředkující téměř 40 miliard korun ročně žadatelům, jsou náklady na provoz a rozvoj informačního systému odpovídající,“ domnívá se.

Kromě stamilionů pro softwarové vybavení půjde část peněz na obměnu stávajícího počítačového vybavení. „Pravidelná obnova počítačů probíhá na SZIF obvykle ve tří- až čtyřletých cyklech. Půjde zejména o nové notebooky a mobilní telefony se zvýšenou odolností pro využití v terénu, digitální fotoaparáty a dálkoměry pro průkazné zaznamenání realizovaných kontrol,“ řekla Nováková.

Peníze půjdou ovšem i na často zpochybňované poradenské a konzultační služby. „Je zcela nezbytné mít nezávislý expertní pohled, aby bylo možné zajistit korektní fungování informačního systému a nebyli jsme obviňováni z nekorektního nastavení například elektronických podpisů, implementace evropského nařízení eIDAS a tak dále,“ dodala mluvčí.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa