Podzimní nástrahy silnic: Bacha na lovce nehod!
Podzim začal a s ním přichází i jeho nástrahy na řidiče. Déšť, mlhy a námrazy jsou nejčastějšími původci dopravních nehod. Víte, jak postupovat, pokud k dopravní nehodě dojde, a jak vyzrát na triky „lovců nehod“?
Podzim je v plném proudu. Mrazíky už začínají ze silnic dělat klouzačku a mlhy snižují viditelnost. Počasí pro řidiče chystá různé nebezpečné nástrahy a dopravních nehod tak přibývá.
Dopravní nehoda je obrovským šokem a ten dokáže vyvést z míry tak, že člověk neuvažuje racionálně. Vždy je však důležité se uklidnit a postupovat od důležitých věcí k těm nejméně důležitým a tak předejít trikům lovců nehod.
Lovci nehod bývají u dopravních nehod často jako první a nabídnou vám služby zdarma. Všechno za vás zařídí, poskytnou vám náhradní vozidlo rychlostí blesku, vše probíhá hladce a bez starostí. Jenže tahle pohádka nemá leckdy šťastný konec. Na jejím konci bývá rozčarování a obrovský účet za služby, které na samém začátku měly být zdarma.
Jejich nejčastějšími triky jsou:
- Abyste mohli využít služby lovců nehod, dáváte jim plnou moc pro jednání s pojišťovnou, tak se dostáváte do jejich moci. Pokud se rozhodnete ukončit s nimi spolupráci, můžete dostat smluvní pokutu až 5 000 Kč.
- Jejich smlouvy obsahují často naprosto absurdní pokuty, které se pohybují v řádu tisíců korun (jednou z nich je třeba vrácení neumytého vozidla).
- Platíte za věci a služby, které leckdy nevyužijete a pojišťovny je nezaplatí. Lovci nehody je pak po vás vymáhají.
- K opravám vozidel využívají své vlastní předražené sítě servisů a odtahových služeb. Když pojišťovna zkrátí plnění na obvyklou míru, nedoplatek doplatíte vy. Neodborným zásahem můžete přijít i o záruku automobilky.
- Náhradní vozy, které vám propůjčí, mohou mít i neodpovídající kvalitu a stáří, bez kvalitního servisu.
Lovci nehod vs. asistenční společnosti pojišťoven
Smluvní asistenční společnosti dodržují podmínky pojišťoven a poskytují předplacené služby v povinném ručení a havarijním pojištění, zatímco lovci nehod nejsou vázáni podmínkami pojišťoven a kvalita jejich služeb není nijak ověřena a nepodléhá kontrole. Pojišťovny jejich služby nemusí uhradit.
Pokud dojde k dopravní nehodě:
1) Nejprve je důležité zajistit bezpečnost na místě nehody: Vypnout motor, zabrzdit vůz, rozsvítit světla, obléknout výstražní vestu a umístit výstražný trojúhelník, a to 50–100 m od vozidla.
2) Zhodnoťte rozsah nehody a stav všech účastníků.
3) Odejděte do bezpečné zóny za svodidly.
4) Přivolejte odbornou pomoc: Integrovaný záchranný systém 112, hasiči 150, záchranná služba 155, Policie ČR 158.
5) Ošetřete raněné.
6) Vyprostěte zraněné a transportujte je do bezpečí.
7) Zajistěte odtah vozidla zavoláním na Linku pomoci řidičům 1224. Ti vás spojí s vaší pojišťovnou, nebo ji můžete volat rovnou, pokud znáte její číslo.
8) Legitimujte se s ostatními účastníky a svědky nehody.
9) Důležité je také zdokumentovat nehodu, vyplnit záznam o dopravní nehodě u nehod bez přítomnosti Policie ČR.
chápu, že to finančně odnesl viník nehody, což mě v tomto případě netrápí, pán měl 1,7 promile a nevlastnil řidičák a jel půjčeným autem od kamaráda, který o tom ani nevěděl a auto nemělo technickou ani pojištění...bylo to tak zamotané, že jsem byla fakt za ty lovce nehod ráda, nevolala jsem je, jeli kolem .... ulevilo mi to hodně od vyřizování