Zásah vyšší moci a rezervační poplatek? Kupující hřeší na jeho vrácení

Pokud se vám stane něco závažného a nemůžete koupit nemovitost, na kterou jste už podepsali rezervační smlouvu, měli byste získat svou zálohu zpět.  (Autor: profimedia.cz)
Autor: sou - 
18. října 2015
20:20

Vrácení rezervačních poplatků po zásahu „vyšší moci“ by u realitních kanceláří měla být samozřejmost. Ne vždy se to ale tak děje a to i proto, že tuto skutečnost mnoho kupujících zneužívá. Jistotou pro obě strany by měla být podle odborníka takzvaná dozorčí položka ve smlouvě. Soud pak nestranně rozhodne, zda lidé mají na vrácení zálohy právo, nebo ne.

Pokud se vám stane něco závažného a nemůžete koupit nemovitost, na kterou jste už podepsali rezervační smlouvu, měli byste získat svou zálohu zpět. Tedy alespoň podle dobrých mravů.

„Na výjimečné situace by měl pamatovat každý, kdo nějakou rezervační smlouvu uzavírá. Ve smlouvě by měla být umístěna rozhodčí doložka,“ říká pro Blesk.cz realitní makléř Radovan Tomšů.

Lidé ale tuto doložku chápou jako obrovského strašáka. Přitom má sloužit hlavně budoucímu kupujícímu. Rozhodčí soud totiž v takových případech rozhoduje buď podle doložených listin, nebo na základě takzvaných dobrých mravů.

„Tento soud má možnost rozhodovat i ve zkráceném řízení, nemusí se u soudu čekat a většinou ti rozhodci rozhodují ve prospěch toho slabšího, tedy ve prospěch kupujícího,“ míní Tomšů.

Lidé se snaží vyvázat i vymyšlenými příběhy

Soud ale musí prozkoumat všechny skutečnosti, kvůli kterým kupující odstupuje od rezervační smlouvy. „Řešili jsme jeden případ, kdy si člověk rozmyslel koupi a řekl nám, že nedostal hypotéku. Naši hypoteční specialisté zjistili, že si o ni ani nikdy nepožádal. Rozhodčí soud samozřejmě prohrál a musel zaplatit smluvní pokutu,“ uvádí příklad z praxe Tomšů.

Smluvní pokutou se podle něj ve většině případů stává právě rezervační poplatek. Lidé, kteří mají zájem o koupi nějaké nemovitosti, by si proto měli předem pořádně rozmyslet, zda se opravdu zaváží k její koupi rezervační smlouvou a poplatkem s ní spojeným, nebo potřebují ještě čas na rozmyšlenou.

Zákon vyšší moci myslí i na zmeškané letadlo

Výjimka platí v případech, kdy do případného uzavření obchodu vstoupí něco vážného. „Pokud by kupujícího například srazila tramvaj a on se ocitl na vozíku, ztratil kvůli tomu práci a měl podepsanou rezervační smlouvu na nemovitost za pět milionů, rozhodně to neznamená, že musí obchod dodržet,“ upřesňuje Tomšů.

V takovém případě totiž platí takzvaný zákon vyšší moci. Ten je ustálen a definován i v občanském zákoníku. Vztahuje se na zdravotní potíže, dlouhodobou hospitalizaci v nemocnici, ale i například na to, že vám uletí letadlo a vy se nebudete moci včas dostavit na podpis kupní smlouvy.

„My bychom obzvlášť v případech zdravotních komplikací kupujícího přistoupili na vrácení jeho poplatku se stržením nákladů na právní servis, který je v řádkách jednotek tisíc korun. Jiné jednání se neslučuje s podporou dobrého jména firmy na trhu. Realitní kanceláře by se měly chovat především lidsky,“ uzavřel Tomšů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud