„Máme hypotéku, ale rozvádíme se.“ Pět scénářů, jak to zvládnout

Hypotéka a rozvod: Co s tím?
8. 10. 2015
05:00

Vzali jste se a vysněné bydlení jste si pořídili na hypotéku. Jenže manželství se rozpadá a do splacení dluhu zbývají ještě dlouhé roky? Situace není neřešitelná. Nabízíme vám pět možných scénářů, které mohou nastat. Všechny ale vyžadují vaši spolupráci a snahu najít společnou řeč.

Scénář č. 1: Hypotéku odkoupí od druhého jeden z manželů

Pokud hypotéku převezme jeden z manželů, musí také prokázat, že zvládne závazek splácet. Pokud by nezvládal, může si vzít ke splácení spoludlužníka, např. někoho z rodiny nebo i přítele.

„V případě, že si hypotéku a nemovitost nechá jeden z manželů, je důležité, aby banka souhlasila s vyvázáním druhého z manželů z hypotéky,“ říká advokátka Lucie Hrdá. Pokud by to banka neudělala, mohly by nastat problémy, pokud by první z manželů přestal hypotéku splácet. „Ujednání v dohodě o vypořádání společného jmění manželů banku nezajímají a banka by tak mohla vyžadovat úhradu splátky i po druhém z již bývalých manželů,“ doplňuje Hrdá. 

Scénář č. 2: Nemovitost se prodá

Nemovitost lze prodat i s hypotékou. Na místo dlužníka tak nastoupí nový vlastník a ten bude hypotéku dál splácet. Další možnost je prodat nemovitost bez hypotéky. Z kupní ceny se tak uhradí hypotéční bance dluh z úvěru. Pokud se ale neblíží konec fixační doby, může být sankce za předčasné splacení vysoká.

Scénář č. 3: Dluh převezme třetí osoba

V tomto případě ovšem opět platí, že dotyčný musí prokázat, že zvládne úvěr splácet. Banka na něj poté závazek převede, platí pro něj stejné podmínky, za jakých manželé hypotéku uzavřeli. Ti se tímto z úvěru zcela vyvážou a většinou získají i prostředky z vyrovnání.

Scénář č. 4: Nemovitost se pronajme

„Nejjednodušší je, pokud se manželé dohodnou, že budou danou nemovitost pronajímat,“ říká Vladimír Wess, finanční poradce společnosti Partners a dodává: „Z pronájmu se pak bude splácet hypotéka.“ Po splacení hypotéky je pak možnost nemovitost prodat, případně přenechat dětem rozvedeného páru.

Scénář č. 5: Soud rozhodne

Nejkatastrofičtější scénář, pokud se manželé nedohodnou. Pak je třeba se u soudu domáhat i rozhodnutí, komu připadne hypotéka, komu dům, kdo kolik zaplatil od rozvodu na hypotéce, apod. Celá situace se ale značně zkomplikuje a účastníkům se může velmi prodražit.

Elizabeth a Gabriel zatím tyto problémy nemají, shánějí společné bydlení. Podívejte se, jak postupují při výběru hypotéky:

Video "Hledáme levnou hypotéku," říká mladý pár. Na co by si měli dát pozor? - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

1080p 720p 360p
Další videa