Je konec rekordně levných hypoték? Úrokové sazby vzrostly poprvé po 18 měsících

Úroková sazba hypoték stoupla v červenci na 2,08 procenta.
Autor: ČTK - 
19. 8. 2015
10:12

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně vzrostla na 2,08 procenta. Jde o první nárůst za poslední rok a půl. V červnu a květnu sazba činila dokonce 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za celou dobu sledování této hodnoty.

Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Zda jde o drobné zakolísání či začátek nového trendu, ukáže podle něj pravděpodobně až září, kdy by měla zvýšení úrokových sazeb oznámit Česká spořitelna. Ta je poslední z velké trojky hypotečních bank, která sazby ještě nenavýšila. Následovat ji pak pravděpodobně budou menší banky. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu.

Úrokové sazby sice již dále nepoklesly, ale rozhodně se nedá říct, že by začaly stabilně růst. Podobných meziměsíčních výkyvů jsme už zaznamenali několik. Na potvrzení trendu si budeme muset minimálně do podzimu počkat. Hypoteční banka a Komerční banka sice oznámily mírné zvýšení sazeb, ale v praxi u jejich hypoték k pohybu nahoru téměř nedošlo. Naopak banky s nižším podílem na trhu budou chtít avizovaného zdražení lídrů využít a získat na jejich úkor nové klienty,“ doplnil Paták.

Letos zřejmě padne rekord v počtu hypoték

Rekordně levné hypoteční úvěry a levné nemovitosti rozproudily v minulých měsících zájem o financování nemovitostí. V letošním červenci klienti získali 9500 hypotečních úvěrů v objemu 17,4 miliardy korun. Jde o třetí nejvyšší objem poskytnutých hypoték v historii, nejvyšší byl v červnu.

Hypoteční úvěry tak letos směřují k historicky nejvyššímu objemu i počtu. Ten zatím drží rok 2013 s objemem úvěrů 155,8 miliardy korun při 96 tisících poskytnutých hypoték.

Letos za prvních sedm měsíců již bylo poskytnuto přes 60 tisíc hypoték za 108,1 miliardy. Ve stejné části rekordního roku 2013 to bylo 54 tisíc hypoték v objemu 88,4 miliardy korun. Druhá polovina roku navíc bývá silnější než první.

Můžeme s jistotou říct, že rok 2015 bude pro hypotéky rekordní. Setkalo se nám hned několik trendů, které budou pokračovat i v druhé polovině roku. Zaprvé zůstanou nízké sazby. I přes očekávané mírné zvýšení zůstanou hypotéky rekordně levné a dostupné pro širokou veřejnost. Druhým katalyzátorem je ekonomické oživení. Je zřejmé, že domácnosti v krizi odložily nákupy, a to včetně nemovitostí a případných rekonstrukcí. Vysokým objemům pomohou i rostoucí ceny nemovitostí, hlavně u developerských projektů,“ uvedl ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Průměrná hypotéka? Za 1,83 milionu

Od počátku roku je patrný růst průměrné hypotéky. V květnu 2015 poprvé od roku 2008 překonala hranici 1,8 milionu korun a nadále roste. Nyní činila 1,83 milionu korun. Na nejvyšší průměrnou hodnotu 1,95 milionu korun z prosince 2007 ale ještě nedosahuje.

Růst průměrné hypotéky stojí na dvou základech. Prvním je nízká úroková sazba, která vede k vyššímu využívání levných cizích zdrojů místo vlastních peněz. Druhým je oživení na realitním trhu, které je provázeno růstem cen prodávaných nemovitostí.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa