Víme, jak Češi vybírají bydlení. Muži řeší parkování, ženy kuchyni

Co zajímá Čechy při koupi nemovitosti?
Autor: ula - 
19. 9. 2015
19:00

Při nákupu domu, bytu nebo při shánění pronájmu je vždy nejdůležitějším kritériem cena. V poslední době se ale začínají lidé zajímat o to, jak daleko je nejbližší zastávka autobusu a zda je v bytě rychlé internetové připojení. Zároveň vám přinášíme tipy, na co si dát pozor při koupi nemovitosti.

Mezi TOP 5 při výběru nemovitosti či bytu patří cena, dispozice, lokalita, typ vlastnictví a druh stavby.

„Typ vlastnictví zajímá hlavně klienty, kteří nedosáhnou svými finančními prostředky na celou kupní cenu, a proto volí financování pomocí hypotéky,“ říká Radovan Tomšů z Maxxus Reality.

„Starším lidem naopak nevadí družstevní vlastnictví, cítí v něm jakousi oporu ve smyslu, že družstvo se o ně postará, navíc často mívají i celou částku na nákup z prodeje předcházejícího domu nebo bytu,“ dodává.

Stav je vnímán různě. Někdo chce byt před rekonstrukcí, aby si jej mohl upravit podle vlastních představ, někdo chce bydlet okamžitě a preferuje opravený nebo nový byt.

Metro, internet a koupelna, ale i transfer na letiště

Během let se mění preference při výběru lokalit. „V dnešní uspěchané době je například v Praze pro někoho z nejdůležitějších kritérií zastávka metra v pěší docházkové vzdálenosti do několika minut,“ uvádí Tomšů.

Zároveň je velmi častý dotaz na internetové připojení. Občas padají dotazy, jaká je poloha vůči světovým stranám a jací jsou sousedé.

Starší lidé se dotazují na občanskou vybavenost, vyhledávají nižší patra, případně domy s výtahem.

Pokud si kupuje byt jednotlivec, často se ptá, kolik se platí do fondu oprav, zda má dům půjčku či úvěr, a také i na to, jak si družstvo či společenství vlastníků vede ekonomicky.

Rodiny řeší hlavně rozlohu bytu a řeší rozmístění nábytku, zejména v dětských pokojích.

Ženy zajímá hlavně kuchyně a její vybavení, zda je sporák plynový či elektrický, a praktičnost koupelny. Muže zajímá technický stav bytu, velikost sklepa a možnost parkování.

Naopak zahraniční klienty zajímá, jak rychle se dostanou z nového bydliště na letiště a zda je blízko mezinárodní škola či školka.

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

  • Ověřte si, zda na bytě nevázne nějaká zástava, věcné břemeno nebo i exekuce.
  • Důležité je vědět, kolik se platí do fondu oprav, kolik má společenství vlastníků ve fondu našetřeno a jaké plánují investice do domu.
  • S tím si ověřte, zda vlastník bytu nemá dluhy vůči společenství.
  • Zjistěte, zda pozemek pod domem je ve vlastnictví domu.
  • U družstevního vlastnictví žádejte potvrzení o výši anuity.
  • „I když se to nezdá, důležité je si ověřit, zda je k nemovitosti zajištěna přístupová a příjezdová cesta,“ upozorňuje Tomšů.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa