Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Daňová Kobra zasahuje: Obvinila 16 lidí za ošizení státu o 400 milionů korun

Autor: ČTK, sou - 
1. října 2015
11:19

Daňová Kobra obvinila 16 lidí a tři firmy z krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s mědí se škodou až 400 milionů korun. Obviněným hrozí až deset let vězení, přičemž sazba se může ještě o třetinu zvýšit, protože pachatelé podle kriminalistů působili jako organizovaná zločinecká skupina. Na tiskové konferenci to uvedl šéf protikorupční policie Jaroslav Vild.

Trestné činnosti se dopouštěli od roku 2012. Kobra ji prověřovala na základě podnětu Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Pachatelé údajně dováželi měď do Zlínského kraje především ze Srbska a z Ruska. Z Česka ji pak zdánlivě vyváželi do dalších států Evropské unie, ačkoliv kov reálně zůstával v ČR a pachatelé jej přeprodávali v účelově založených řetězcích.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, tři z nich jsou Slováci. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Za první rok zabránila unikům za necelé 2 miliardy

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům Kobra je útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy. Funguje od loňského června a za první rok existence podle policie zabránila daňovým únikům za 1,9 miliardy korun a obvinila přes 200 lidí.

Kobra zasahovala například letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí kvůli fiktivnímu zakládání firem a krácení daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi, ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi