Největší případ krácení daní v Česku: Dvě firmy si ulily 4,5 miliardy

Firmy na DPH „ušetřily“ 4,5 miliardy  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
1. září 2015
20:55

Při obchodování nejspíš podnikatelé zapomněli na odvod DPH. Dvě firmy při svých obchodech s drahými kovy tak získaly navíc 4,5 miliardy korun. Při prodeji zlata, stříbra a platiny si údajně vytvořily velice propracovaný a hlavně proměnlivý obchodní řetězec. Odhalily je nadměrné odpočty.

Finanční správa při kontrolách dvou firem odhalila dosud největší případ krácení daně z přidané hodnoty. Při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku firmy neoprávněně získaly 4,5 miliardy korun. Oznámila to mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení. Mluvčí odmítla uvést názvy firem.    

Firmy daň neodváděly při řetězových obchodech s drahými kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Obchody se uskutečňovaly zejména v České republice, dále pak v Německu, Saúdské Arábii, Turecku a na Slovensku. Firmy si podle Petlachové počínaly tak, aby jejich činnost nevzbudila pochybnosti správce daně a nadměrné odpočty mohly čerpat dlouhodobě. 

Odhalily je nadměrné odpočty DPH    

„Firmy si mezi sebou vytvořily velmi propracovaný a hlavně proměnlivý podvodný obchodní řetězec. Bylo nutné prošetřit téměř 120 článků tohoto řetězce, což se správci daně podařilo za necelý rok prováděných složitých řízení," uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.   

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly podle mluvčí jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH. „Pozitivním výsledkem provedených kontrol nebylo jen samotné doměření daně, ale především znemožnění dalšího neoprávněného čerpání nadměrných odpočtů DPH,“ podotkla Petlachová. 

jaromir123 ( 2. září 2015 00:00 )

Finanční správa pracuje opravdu BLESK_ově.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud