Byla policejní razie v muslimských centrech nezákonná? Rozhodne se za zavřenými dveřmi

Autor: ČTK, kle - 
22. 9. 2015
09:53

Soud bude projednávat zákonnost loňského zásahu policie v pražských muslimských centrech bez veřejného jednání. O neveřejné jednání žádali zástupci muslimské obce i policie, řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Ústředí muslimských obcí tvrdí, že část zásahu byla nezákonná.

Ústředí muslimských obcí se domáhá vydání rozsudku, který by konstatoval, že ta část zásahu, jež narušila pravidelnou modlitbu muslimských věřících, byla nezákonná.

Žalobu na ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu měl soud projednat veřejně. Podle mluvčí však muslimské ústředí ještě před zahájením jednání požádalo o vydání rozhodnutí bez veřejného jednání, což chtěla od začátku kauzy i policie, a soudce tak oběma stranám vyhověl.

Policejní razie v době modlitby

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna.

Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů.

Policisté zásah provedli na základě příkazu k domovní prohlídce, který vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) však tehdy zároveň uvedl, že chápe rozhořčení muslimské komunity, a požádal policisty, aby příště při podobných zásazích zohlednili všechny aspekty a rizika.

Policejní prověrka konstatovala, že policisté zasahovali před začátkem páteční modlitby, a nemohli ji tedy narušit.

Po zásahu policisté obvinili bývalého předsedu pražské muslimské obce Vladimíra Sáňku ze zločinu založení podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Údajně šířil radikální islámskou knihu. Žalobci však následně tuto kauzu vrátili policii k došetření.

Doporučujeme
salto ( 23. září 2015 08:24 )

To snad není pravda. A to tady máme tu "umírněnější" část. Promiňte mi ten hloupý výraz, ale "lidé bděte", protože až se to tu začne roztahovat bude pozdě

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud