Skandál střídá kontrola. Nafťáky od Volkswagenu čeká v Německu velká prohlídka

Volkswagen má další problém, čekají ho plošné kontroly doma v Německu. (ilustrační)
Autor: ČTK, zst - 
21. 9. 2015
20:50

Kvůli podvodu s kontrolami emisí v USA chce německá vláda prohlédnout všechna naftová auta značky Volkswagen. Firma do svých vozů instalovala software, který falšoval skutečné hladiny vypouštěných splodin, k podvodu se podle Agentury pro ochranu životního prostředí přiznala. Jen v USA proto musí stáhnout půl milionu vozů a hrozí jí astronomická pokuta – 18 miliard amerických dolarů.

Německá vláda nařídila důkladnou kontrolu naftových automobilů společnosti Volkswagen poté, co firma přiznala, že manipulovala s emisními testy ve Spojených státech. Informoval o tom německý list Bild. „Nařídil jsem spolkovému úřadu pro motorová vozidla, aby okamžitě zajistil přísné a specifické překontrolování naftových modelů VW nezávislými odborníky,“ řekl listu německý ministr dopravy Alexander Dobrindt.

V Německu se píše o jednom z největších automobilových skandálů v historii Volkswagenu. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila mateřský koncern české Škody, že do řady modelů dieselových vozů značek VW a Audi z posledních asi sedmi let instaloval software, který umožňuje skrýt při testování emisí skutečné hladiny vypouštěných oxidů dusíku.

Na černé listině je oblíbený Golf i Passat

Jednat by se mělo o modely Jetta, Beetle, Golf, Passat a Audi A3 s motory 2,0 TDI. „Už to říkáme roky, že hodnoty výrobce nesedí,“ rozčiloval se pro německý deník mluvčí německého automobilového klubu ADAC.

Auta v USA měla běžně do ovzduší vypouštět až 40násobek povolených škodlivin. Volkswagen musí kvůli tomu v USA stáhnout do servisů téměř půl milionu aut a hrozí mu pokuta až 18 miliard dolarů (téměř 435 miliard korun). Zda stejný software instalovala automobilka i do vozů v Evropě, zatím německé úřady prověřují.

V minulosti měly ve Spojených státech problémy také Hyundai a Kia. Vozy špatně měřily svou spotřebu a korejské automobilky to stálo na pokutách a odškodnění 300 milionů dolarů (7,2 miliardy Kč).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

khonsun ( 22. září 2015 00:47 )

Jeste, ze Praha pripravuje vyhlasku o vjezdu jen ekologickych vozidel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa