Češi jsou lídři v recyklaci elektrospotřebičů. Ušetřili tak 12 miliard

Autor: sou - 
20. září 2015
06:00

Za deset let hmotnost tří Titaniců a úspora na koupi devíti nových Boeingů 737. Takové hodnocení si Češi vysloužili v recyklaci elektroodpadu. Dokonce patří k jasným lídrům v této oblasti ve střední a východní Evropě. Jako první mělo tuzemsko i kontejnery určené na drobné elektrospotřebiče, díky čemuž vzrostl jejich výběr o 50 procent.

Nezisková organizace ASEKOL hlásí úspěch. Češi se podle jejích výsledků velice rychle přizpůsobili zpětnému odběru elektrozařízení k recyklaci. Česká republika v srpnu 2005 přijala evropskou směrnici a od té doby se objem vybraných spotřebičů dokázal až ztrojnásobit.

Díky této recyklaci se za posledních 10 let ušetřilo například 7 miliard litrů vody, což by městu, jako je Plzeň, stačilo na rok, anebo 1595 GWh elektřiny. Pro představu – toto množství energie dokáže jaderná elektrárna Temelín vyprodukovat za jeden měsíc současného provozu.

Recyklace se musela zjednodušit

Momentálně Češi překračují závazné evropské směrnice. „Naší filozofií je recyklaci lidem co nejvíc přiblížit a usnadnit. Pokud se někdo chce chovat ekologicky, mělo by to pro něj být jednoduché a příjemné. Proto jsme během deseti let naší existence přišli s řadou nápadů na snazší recyklaci,“ uvedl předseda představenstva společnosti ASEKOL Jan Vrba.

Recyklace přinesla úsporu přesahující 12 miliard. Tedy částku, která je například vyšší než schválený rozpočet pro resort životního prostředí. Organizace jako první začala s instalací takzvaných červených kontejnerů určených pro malé elektrospotřebiče. Další sběrné nádoby se pak nabízí do škol, obchodních center nebo kanceláří. Celkově už existuje 17 tisíc míst, kde se mohou staré spotřebiče odevzdávat.

Lídři střední a východní Evropy

V objemu vrácených spotřebičů patří tuzemsko mezi lídry střední a východní Evropy. „Naše zkušenost je taková, že Češi třídit chtějí. Stačí jim poskytnout patřičné zázemí a informace. A jelikož bereme osvětu v této problematice velice vážně, máme za sebou řadu velmi zábavných a společenský akcí,“ doplňuje manažerka komunikace společnosti ASEKOL Martina Ďaďová. Na náměstí řady měst tak pochodovali ohromní „šrotozemšťani“, tvořily se rekordy v hodu mobilním telefonem.

Mezi nejúspěšnější kraje ve výběru elekroodpadu patří Praha a Středočeský kraj se 17 tisíci tunami. Následuje Jihomoravský a Moravskoslezský s 14 tisíci tunami. Na konci pomyslného žebříčku se pak umístil Karlovarský s „pouhými“ 2800 tunami. Evropská unie navíc od srpna své požadavky na výběr elektroodpadu zvýšila.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud