Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložili chlapečka, dostal jméno Otakar

(Ilustrační foto) Do babyboxu v pražském Hloubětíně v neděli někdo odložil malého chlapečka.
Autor: ČTK, haj - 
13. 9. 2015
14:21

Do babyboxu v pražském Hloubětíně v neděli někdo odložil malého chlapečka. Je zdravý, má asijský původ a nejde o novorozeně. Dostal jméno Otakar. Je to letošní 14. dítě odložené do některého z babyboxů.

Za celou desetiletou historii speciálních schránek u nás se pak Otakar stává celkově 126. dítětem. „Skóre kluci versus holky upravil na 53:73,“ uvedl pro ČTK zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Otakar je zároveň 20. dítětem odloženým do babyboxu v Hloubětíně, který vznikl v roce 2005 jako vůbec první v Česku. Nyní je v republice v provozu 66 schránek, naposledy byl babybox otevřen v červenci v turnovské nemocnici.

V Česku by podle Hesse letos měly přibýt ještě další tři babyboxy - v Třinci, Břeclavi a Rakovníku. V lednu příštího roku se má otevřít další schránka v Berouně. Současně se starší typy postupně vyměňují za moderní.

Babyboxy jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní zdravotnický personál, který se hned o novorozence postará. Své potomky do babyboxů obvykle odkládají ženy, které se ocitly ve velmi tíživé situaci, mají zaručenu anonymitu. Kdyby taková možnost nebyla, nemusely by některé děti podle zastánců schránek přežít.

Babyboxy ale nejsou přijímány bez výhrad, v roce 2011 se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

 

 

 

Doporučujeme
slider ( 13. září 2015 18:48 )

Asijsky Otakar. 😄 Urcite dalsi Ceska co mela decko z Vietnamcem ktery ji nechal. 👎

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa