V babyboxu našli novorozenou Moniku: Byla zabalená jen do hadru

V kroměřížském babyboxu našli novorozenou holčičku. (Ilustrační foto)  (Autor: profimedia.cz - ilustrace)
Autor: ČTK - 
8. června 2015
19:51

Odložené novorozeně našli dnes v kroměřížském babyboxu. Holčička dostala jméno Monika a je jedenáctým miminkem odloženým v babyboxu.

Novorozenou holčičku našli zdravotníci dnes dopoledne v babyboxu umístěném v Kroměřížské nemocnici.

Zakladatel sítě schránek pro nechtěné děti Ludvík Hess uvedl, že dívenku pojmenoval Monika.

„Děvčátko staré asi dvě hodiny je na první pohled zdravé, váží 3500 gramů a ode mne dostalo pracovní jméno Monika a přidávám i příjmení Staněčková,“ uvedl.

Pojmenovat ji tak slíbil při aukci ve prospěch babyboxů ve sklárně v Sázavě nejštědřejší dražitelce.

Monika je jedenáctým letošním dítětem odloženým do babyboxu, celkově 73. holčičkou oproti 50 nechtěným hochům. Je také prvním dítětem uloženým do babyboxu v druhém desetiletí jejich fungování.

První byl otevřen 1. června 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Vůbec první odložené nemluvně v Česku se v něm objevilo v únoru 2006.

Byla to malá Soňa. Do dneška pracovníci v hloubětínské schránce našli 18 dětí. Přes babybox odstartovalo svůj život v České republice už 123 děvčat a chlapců.

Prvním dětem už bylo devět let. Zatím nejvíc dětí se do babyboxů dostalo v roce 2011.

Bylo jich 22. O rok později jich schránky přijaly 20. Loni zdravotníci vyzvedli 12 chlapců a děvčátek. Vyplývá to ze statistik spolku Babybox pro odložené děti - Statim, který schránky po republice instaluje.

V Česku je v provozu 64 babyboxů, 65. začne fungovat 1. června v nemocnici v Jičíně, 66. v srpnu v Turnově. Starší typy schránek se postupně mění za moderní.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud