Přes šedesát babyboxů umístěných vesměs v nemocnicích už zachránilo 127 životů. Ti, kteří do nich děti odkládají, mají zaručenou anonymitu. Podle zastánců schránek by jinak některé děti nemusely přežít. Někteří rodiče totiž nemají dostatečné finanční prostředky na to, aby se o své potomky dokázali postarat. Právě za tento nápad dostane zakladatel babyboxů metál přímo od prezidenta repbuliky. Pojďte si připomenout příběhy některých dětí.
Prezident ocení zakladatele babyboxů. Tady jsou příběhy dětí, kterým pomohl
1. SONIČKA
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess dostane už za pár dní státní vyznamenání. Prezident to prozradil v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech - celý díl najdete zde.
Pro někoho zázrak, pro jiného kontroverze. Ať tak nebo tak, těmto dětem nejspíš nápad Ludvíka Hesse zachránil život.
Vůbec prvním miminkem v babyboxu byla malá holčička. Se svým dvojčetem se narodila 18. ledna 2005. Jejich maminka, o tom, že dítě odloží do babyboxu, nejspíš přemýšlela od jejího narození. Den před měsíčním výročím narození, tedy 17. února 2005, se maminka odhodlala k zoufalému kroku. Jedno ze svých dvou dětí, Soničku, vložila v GynCentru v Hloubětínském zámečku do babyboxu. U babyboxu počkala, než přišla zdravotní sestra. Ta o ní pak prý krátce řekla: „Normální paní…Sonička byla ošetřená a čistá a byl u ní přiložen dopis.“
Soničku si matka po šestinedělí zase odnesla zpátky domů za její sestřičkou. Obě dvojčata tak mohla být zase pohromadě. Podle tvůrce babyboxu Ludvíka Hesse bylo dost vlivů, které na mladou matku zapůsobily, aby si holčičku vzala nazpátek. Od příbuzných, přednosty kliniky, přes média, která měla o jejím jednání objektivně, ale i neobjektivně informovat a nakonec tu byl otec holčiček, který se najednou začal soudit o uznání otcovství.
2.LINDA
V pátek 9. června 2006 kolem čtvrté hodiny přinesla matka čerstvě narozenou holčičku. Po pár minutách postávání u babyboxu ji raději donesla přímo do Nemocnice Milosrdných bratří. Sociálním pracovníkům v Brně pak stačilo jen 10 dnů, aby jí našli nové rodiče. Nikdo se nešťastné ženy na nic neptal. Služba převzala Lindu a lékaři a sestry započali s plněním svých úkolů. Maminka působila klidným dojmem a podle mínění zdravotníků bylo odložení dítěte věcí racionální úvahy. „Nemohu se o ni starat!“ bylo prý jediné, co řekla.
Brněnským pracovníkům sociální péče pak stačilo jen deset dní, aby malé holčičce našli nové rodiče. Jejich první setkání se uskutečnilo 19. června ještě na novorozeneckém oddělení. Lindě vyprávěli, co všechno už pro ni mají přichystáno.
3.Lenka-Markétka
Ve stejný den na pražském Spořilově, jen pár hodin před tím nachází bezdomovec podchlazeného chlapečka. Matka ho neodložila do babyboxu ani ho nedonesla anonymně do nemocnice. Pohodila ho do kontejneru a nechala jeho osudu.
4.Richard Lví srdce
Dvacátým šestým dítětem v babyboxu byl kluk. Dítě bylo zdravé, zaopatřené, oblečené, nakrmené. Až do teď by to vypadalo jako klasická zpráva o nalezeném novorozenci. Jenže Richard Lví srdce novorozencem nebyl. Bylo mu odhadem sedm měsíců! Primář GynCentra v Hloubětíně ani Hess to nemohli pochopit.
Tvůrce babyboxů Ludvík Hess proto do médií dal výzvu, že matce malého Richarda chce pomoci s ubytováním i s financemi. Matka se opravdu přihlásila. Svého syna odložila proto, že s ním neměla, kde přespat. Její řešení sice neschvaloval, ale věděl, že bylo lepší chlapečka odložit v GynCentru, kde se o něj hned postarali lékaři, než ho nechat v parku na Karlově náměstí. Po jejich schůzce ji pak za Richrdem Lví srdce odvezl do nemocnice a ona mohla po čtyřech dnech svého syna vidět.
5.Hanka a Julinka
Dvě novorozené holčičky ve dvou různých městech. Jenže v jejich případě to bylo poprvé v historii, kdy za jediný den babybox zachránil dvě děti. V případě Julinky to byl důkaz toho, že jeho instalace v Mělníku byla správnou volbou. Na miminko, které jeho matka musela odložit, tam čekal skoro čtyři roky. Hanička se stala zase druhou holčičkou nalezenou v babyboxu v Havlíčkově Brodě. U obou bylo na první pohled vidět, že jejich matky byly ze slabých sociálních rodin.
„Druhý pocit zřizovatele babyboxů se dotýká státu a společnosti, kde se odložení dítěte z chudoby stává tak často. Nekritizuju rodiče či nešťastnou maminku, ta podle mne udělala možná nejserióznější krok, který učinit mohla. Vinu přikládám spíš společnosti a státu, v nichž k takovému zoufalému kroku maminka přistoupí. Možná je ale všechno jinak, vím, že příběh každého dítěte má jiný scénář,“ napsal tehdy Ludvík Hess.
Tady toho ožralu snad na 2-3-tí beru! .. děcka by jinak skončila na skládce..jenom čas pak ukáže, jestli se chtěla narodit do tohoto světa.. a volit podobný chcípáčky..jako hradní ožrala..jeho poskoci..