Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Zemřel Vladimir Dremljuga: Jako jeden z osmi statečných bránil Československo na Rudém náměstí

Vladimir Dremljuga zemřel ve věku 75 let.
Vladimir Dremljuga zemřel ve věku 75 let.  (Autor: ustrcr.cz)
10. srpna 2015
16:48

Bylo jich osm. 25. srpna 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti okupaci Československa. Naživu zůstali už jen tři. Ve věku 75 let zemřel ve Spojených státech další ze statečných Vladimir Dremljuga.

Disident zemřel už 2. května, informace o jeho smrti se objevila až nyní.
Vladimir Dremljuga se narodil v roce 1940 v Saratovu na Volze. Jeho otec sloužil u námořnictva na Ukrajině, kde strávil mládí i Vladimir. Pro studia si vybral leningradskou univerzitu. Roku 1964 byl však kvůli svým politickým názorům vyloučen.

Poté se přestěhoval do Moskvy a živil se jako dělník. Tady se také v roce 1967 dostal do kontaktu se skupinou disidentů a zapojil se do jejich aktivit. Když se 24. srpna dozvěděl o plánované demonstraci na Rudém náměstí, vyrobil si doma z prostěradla transparent. Na jednu stranu napsal „Svobodu pro Dubčeka“, na druhou „Pryč s okupanty“.

Po zatčení ho soud poslal do pracovního lágru v Murmansku, odtud putoval do Jakutska. V táborech strávil 6 let. 454 dní z toho seděl na izolaci. Roku 1975 emigroval do USA.

Osm statečných

Nesouhlas s okupací Československa na místě, kde na Rudém náměstí stával pranýř, vyslovila dále filoložka Larisa Bogorazová, akademik Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, překladatel a kritik umění Viktor Fajnberg, studentka Taťána Bajevová a matematik Pavel Litvinov. Vedle nich mávala českou vlaječkou spisovatelka Natalie Gorbaněvská s tříměsíčním synem v kočárku.

zauber ( 10. srpna 2015 19:55 )

K-ur-va, uže jsem se lekl, že zase zemřel Vladimír Iljič Lenin. Zase měsíc smutku v českým Absurdistánu.

dumik ( 10. srpna 2015 17:35 )

kdopak asi protestoval proti našemu okupantskému angažmá v Afganistánu i jinde? který statečný?

tgbg ( 10. srpna 2015 17:03 )

Čest Vladimiru Dremljugovi. Říct i někom, že byl statečný člověk a stateční lidé v bolševicko-komunistickém Sovětském Svazu, je zatraceně málo. Těchto 8 lidí projevilo takovou odvahu, že se to slovy nedá vylíčit. Jenom 8 lidí v celém zavšiveném, proradnými bolševiky a komunisty prolezlém krachistánu SSSR.

Zobrazit celou diskusi