Průšvih po uhynutí samice nosorožce ve Dvoře Králové: Při oplodnění jejích vajíček spletli sperma!

Autor: Jitka Pecharová - 
4. srpna 2015
19:32

Mamma mia! Co to jen ti Italové provedli. Promarnili totiž naději na záchranu nosorožců severních bílých před vyhubením. Vajíčka nedávno uhynulé královédvorské samice Nabiré oplodnili nesprávným spermatem.

Nabiré, jedna z posledních pěti tohoto druhu na světě, kterou v královédvorské zoo zabila prasklá cysta, veterináři po její smrti odebrali zdravější vaječník. S tím, že se z něj vědcům v italské laboratoři podaří odebrat a oplodnit vajíčka zmraženým spermatem samce stejného druhu.

Embryo by pak putovalo do samice, která by jej donosila. „Je sice úspěch, že Italové izolovali vajíčka a dvě dozrála, ale bylo nešťastné, že použili semeno z příbuzného jižního nosorožce a vytvořili tak hybridní embryo,“ komentoval neuvěřitelné počínání vědců mluvčí královédvorské zoo Jan Stejskal. Je to možné? Postup Italů zahrada označila za neseriózní.

O záměru použít sperma jižního nosorožce, přestože je spousta zmraženého materiálu z nosorožce severního, vědci zahradu neinformovali a nekonzultovali jej s ní. Zoo chce nyní od Italů vysvětlit důvody, které je k tomu vedly.

Šance na vytvoření čistokrevného embrya nosorožce severního se po Nabiré teď upínají jedině k samicím Nájin a Fatu v rezervaci v africké Keni či pokusům s tkání odebranou z Nabiré.

Poslední čtyři svého druhu

Ještě v roce 1960 žilo na zeměkouli přes 2000 jedinců severního bílého nosorožce. Na začátku 80. let minulého století to bylo už jen 15 a nyní po smrti Nabiré, která uhynula před týdnem, jsou na světě poslední čtyři zvířata. V americkém San Diegu žije královédvorská samice Nola.

Ta je ale nemocná a na darování vajíček není vhodná. V rezervaci Ol Pojeta v africké Keni je poslední samec Sudán, získaný z odchytu a samice Nájin s dcerou Fatu, pocházející z Česka.

Za všechno mohou pytláci

Za ohrožení nosorožců vyhubením mohou pytláci, kteří je loví kvůli rohům. Tradiční asijská medicína jim totiž nesmyslně přisuzuje léčivé účinky. Prášek z nosorožčí rohoviny považuje za afrodiziakum a přikládá jí i preventivní účinky proti rakovině. Na černém trhu se cena za roh pohybuje v milionech korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

naidka ( 4. srpna 2015 20:45 )

Diletanti a imbecilové se najdou VŠUDE a nemusí se ani chodit daleko.

makmark ( 4. srpna 2015 19:54 )

prý sperma od nosorožce.. to bych nadrženým Italům nevěřil

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud