Nová hrozba: Rakovina očí ze slunce

Melanom není jen nádor kůže.  (Autor: profimedia.cz)
Autor: Kristýna Beránková - 
22. července 2015
05:20

Melanom je pro mnoho lidí nádor kůže, může přitom ale postihnout i vaše oči. V letním parnu lékaři varují: „Slunce znamená riziko nejen pro naši kůži, ale i oči.“

Lidé, kteří se nechrání před slunečním žárem, jsou ohroženi rakovinou oka či jeho okolí. Těchto nádorů nyní dramaticky přibývá.

„Zatímco ještě před zhruba 30 lety jsme jich řešili pět do roka, dnes není jediný měsíc, kdy bychom se nemuseli několika vážnými a velmi pokročilými případy zabývat,“ říká primář Očního oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Jan Sattran.

Teorie, že na vině je záření z obrazovek, považuje za mýtus. Dlouhé sezení před počítačem nám ale přesto škodí. Lidé totiž nechodí na přirozené světlo. „Nitroočních nádorů přibývá právě proto, že chybí přirozená pigmentace, která souvisí s dlouhodobým pobytem v přírodě,“ míní Sattran.

Nejčastějšími příčinami dramatického nárůstu těchto závažných onemocnění je nedocenění slunečního záření a nadměrné slunění bez adekvátní ochrany.

Čím dál víc jsme uzavřeni v budovách. Nejsme zvyklí být běžně a především dlouhodobě v přírodě na přímém slunci. Veškerých kožních novotvarů, tedy i v obličeji a okolí víček, ale i nitroočních nádorů přibývá právě proto, že přirozená pigmentace, která souvisí s dlouhodobým pobytem v přírodě, najednou chybí a většina lidí, když vyjde na slunce, zrudne. Tak je kůže vnímavější k intenzivnímu dráždění, uvedl Sattran.

Jak vypadá oční melanom?Jak vypadá oční melanom? | Blesk

Jak se chránit?

  • Snažte se trávit celoročně přiměřený čas na přirozeném světle.
  • Před přímým slunečním svitem se chraňte nejen opalovacím krémem, ale i kvalitními slunečními brýlemi.
  • Na okolí očí používejte oční krém s ochranným faktorem.
  • Nenavštěvujte solária.
  • Pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, navštivte bez otálení očního lékaře. Nitrooční melanom je jeden z nejagresivnějších nádorů vůbec.

Nepodceňujte krvavý koutek oka

  • Pokud se vám objeví vřídek v koutku oka, který se dlouhodobě nezlepšuje, nebo dokonce roste, neváhejte s návštěvou lékaře. Mohlo by jít o zhoubný bazaliom.
  • Bolest v oblasti slzných kanálků může značit nádor slzné žlázy.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud