Zpověď Jiřího s rakovinou prostaty: Po chemoterapii jsem málem ochrnul

Autor: Andrea Ulagová - 
9. 6. 2015
15:00

Lékaři našli panu Jiřímu zhoubný nádor prostaty před osmi lety. S nemocí zahájil těžký boj. Po operaci se sice jeho stav krátce zlepšil, jenže po třech letech rakovina opět udeřila. Nejen pro něj je nadějí nový, hormonální způsob léčby.

Pan Jiří začal nejdřív docházet na chemoterapii. „Přišel jsem o nehty, znecitlivěly mi nohy, musel jsem chodit o berlích,“ vzpomíná na těžké chvíle. Jak se cítí dnes? Jaký je jeho životní sen? To všechno prozradil v rozhovoru pro Blesk.cz:

 

Video Chemoterapie mi nepomohla. - Andrea Ulagová, Lukáš Červený, Daniela Pilařová

 

V posledních letech počet nemocných rakovinou prostaty vzrostl, letos podle odhadů přesáhne 60 tisíc. Až 10 procent mužů touto agresivní rakovinou onemocní a 3 procenta zemřou. Pozitivní zpráva je, že právě úmrtnost v posledních letech poklesla, neklesá však počet pacientů v pokročilém stadiu nemoci. Navíc se snižuje průměrný věk nemocných.

Věk nemocných mužů se snižujeVěk nemocných mužů se snižuje | profimedia.cz

„Obecně platí, že riziko rakoviny prostaty narůstá po 50. roce života. Větší riziko představuje také výskyt onemocnění v rodině, a mělo by tedy být podnětem k návštěvě lékaře,“ říká onkolog Jindřich Fínek. „Ačkoliv se zlepšuje informovanost mužů i diagnostické metody, které jsou schopné odhalit chorobu již v raném stadiu, muži se stále bojí podstoupit vyšetření,“ dodává Fínek.

„Nebojte se vyšetření,“ nabádají lékaři muže.„Nebojte se vyšetření,“ nabádají lékaři muže. | Shutterstock.com

Strach z nepříjemného vyšetření

Muže děsí hlavně samotné vyšetření, které probíhá konečníkem. To ale může pacientovi zachránit život, pokud se nemoc odhalí včas. V opačném případě se začnou objevovat metastázy a to už může být pozdě. 

V minulosti byla k léčbě často používána chemoterapie. Ta má řadu vedlejších účinků, včetně negativního vlivu na psychiku. Nyní se pokročilé stadium rakoviny prostaty léčí pomocí hormonů. Pacient nemusí docházet do nemocnice a navíc má šanci na delší život.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa