Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Odposlechům nezabráníte: Jak poznat, že máte napíchnutý telefon?

Je vůbec možné zjistit, že váš hovor poslouchá i někdo, s kým nepočítáte?
Je vůbec možné zjistit, že váš hovor poslouchá i někdo, s kým nepočítáte?  (Autor: Profimedia)
Autor: sou - 
20. července 2015
11:33

Skřípání, cvakání nebo přeskakování signálu – podle toho rozhodně nepoznáte, jestli je váš telefon pod dozorem, nebo ne. Může se dokonce stát, že pokud je hovor odposlouchávaný, kvalita signálu je lepší. Jinak ale odposlech nemáte šanci rozpoznat. Vše je totiž řešeno přes počítače operátorů na základě soudního příkazu.

Jak vůbec poznat, že vás někdo odposlouchává? Znejistět byste možná měli, pokud máte abnormálně silný signál, o pravidlo ale rozhodně nejde. „Hovor se odkloní z počítače, který jde přes operátora, že by ten hovor měl být zrovna v tu chvíli silnější, to slyším poprvé,“ uvedl pro Blesk.cz bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Kdy mě můžou odposlouchávat?

„Policie vám může napíchnout telefon v případě, že jste osoba podezřelá ze spáchání trestného činu, na které zákon pamatuje minimální sazbou osm let, nebo pokud se jedná o trestní činnost, k jejímuž sledování jsme se zavázali v rámci mezinárodního společenství,“ dodal Šándor.

Odposlechy bývají nejvíce používány při nejzásadnějších kauzách s politickým přesahem. Často není úplně jasné, odkdy může být dotyčný takzvaně napíchnutý. Několik obhájců ukazuje na údajné masivní používání této metody.

„Jistě, jako proti prostředku v odhalování té nejzávažnější trestné činnosti proti odposlechům nejde nic mít, ale musí platit jedno pravidlo: všeho s mírou,“ řekl pro Lidové noviny Lukáš Bohuslav z katedry trestního práva pražské právnické fakulty.

Policisté to ale vidí jinak. „Paragraf 88 trestního řádu ve všech odstavcích jasně o použitích odposlechů hovoří, jsou zde vyjmenovány přesné důvody a omezení. Nejde tedy o výklad policistů, ale jasné znění zákona, který o použití tohoto institutu hovoří,“ říká novinám David Schön z Policejního prezidia ČR.

Jak se zdá, tak se obhájci s policisty na tomto nedokážou shodnout. Podle právníků je to velká neproniknutelná džungle, kde si kdokoliv dělá cokoliv chce. Odposlechy jsou možné u kteréhokoli telekomunikačního zařízení. Nemusí být ani přesně známá osoba, která tento přístroj používá.

Zákon prý ale nepamatuje na ochranu lidí, o kterých se v odposleších pouze mluví. Na veřejnosti se přetřásají jejich soukromé záležitosti.

Jediné, co by nemělo být nikdy přípustné, je odposlouchávání hovorů mezi obhájcem a obviněným. Jenže i tady je střet názorů. Podle obhájců orgány činné v trestním řízení pracují s každou zjištěnou informací, byť ji nemůžou pak u soudu použít.

„Zajímavou inspirací může být nizozemská úprava, kdy obhájci označí telefonní číslo, které používají v kontaktu s obviněnými klienty, a IT systém blokuje nahrávání hovorů vedených na uvedené číslo a z něj,“ uvedl Lukáš Trojan z Unie obhájců ČR.

vasco ( 21. července 2015 00:26 )

wooligan ( 20. července 2015 17:46 )

jak poznat... zni nazev clanku a ve skutecnosti tam o tom neni ani hovno

diskutujici ( 20. července 2015 17:46 )

Minimalni sazba 8 let? Toz to jsem klidny

abaron ( 20. července 2015 16:15 )

to by si kluci do mne nedovolili hošáci to len na sr sa hrajú na agentov keď maká niekto druhý

frantacizek ( 20. července 2015 15:49 )

no to ten indián Andor zase moc neřekl. Ale co se ho zeptat na mnohem aktuálnější téma. Jak poznat nakaženou rajdu?? on jako dlouholetý dopisovatel Radia Jerevan by mohl vědět i tohle.

Zobrazit celou diskusi