Bylo to peklo: Vyděšení Češi se vrátili z Tuniska

Autor: venu, Pavel Schuster, Ladislav Křivan - 
27. června 2015
14:18

Tragédie, kterou nikdo nečekal. Pro turisty, kteří se vyhřívali na sluníčku pod tuniským nebem, skončila dovolená hodně krutě.  ISIS na sociální síti sdílel fotografii muže v bílém tričku, který má po svých bocích zbraně. Pod fotku napsal jméno Abu Yahya Qayrawani, což by mohlo být džihádistické jméno pro Seifeddine Yacoubiho. Ten postřílel 39 lidí. Někteří vyděšení turisté se hned z Tuniska vrátili. Našli se však i tací, kteří se i přes tragickou událost nechtěli své dovolené vzdát.

Na dovolenou se jezdí relaxovat, užívat sluníčka a bavit se. Turistům, kteří si jeli užít do Tuniska, se dovolená proměnila v peklo. Nenápadný mladík, který se procházel mezi turisty po pláži, najednou začal střílet. A odneslo to 39 lidí.

Video Bylo to peklo: Vyděšení Češi se vrátili z Tuniska plní emocí! Podívejte se! - Pavel Schuster

Někteří ze strachu zabalili kufry a rozhodli se, že v Tunisku už nestráví ani minutu. „Nám to řekl jeden místní, co se stalo. Říkal nám, kolik lidí tam zemřelo, byl z toho hodně špatný. Bylo to vidět, jak to tam všechno prožívali. My jsme byli od toho místa daleko, ale stejně nás zastihly kontroly. Po plážích začali jezdit na čtyřkolkách, po cestě nás stavěla armáda. Od rodiny a kamarádů nám samozřejmě hned začaly chodit SMS. Bylo to šílené, sledovali jsme to v televizi, lidé přikrytí na pláži, hrůza. Už jsme fakt rádi, že jsme doma. Být tam ještě týden, tak by to nebylo nic příjemného,“ uvedli otřesení Čepelkovi. 

Dalším turistou, který si chtěl užít teplého počasí a pohody s kamarády, je Martin Maljuk (20). „Byli jsme normálně na hotelu, okolo 12. hodiny. A najednou jsme slyšeli nějaké rány. Já myslel, že je to od moře, protože se tam všichni koupali a byla tam hromada lidí. Ale najednou začali všichni šílet, že jsou tam nějací teroristé. První informace mluvily o osmi mrtvých, pak se to začalo rozjíždět a ty počty se začaly navyšovat,“ řekl rozklepaným hlasem Martin.

„Nikdo nám nic neřekl, na recepci nám řekli, že nesmíme ven. Najednou tam začali pobíhat policisté se samopaly. Bylo to peklo," dodal Martin, který byl rád, že je konečně zase doma a v klidu se vyspí. „Každý jsme spali asi hodinu. Jsem rád, že jsem doma, dám si panáka a půjdu spát!“ 

Video Turistka - Pavel Schuster

Obchodní zástupkyně Karla Brigadojová (45) také popsala svůj zážitek. „Viděli jsme létat vrtulník. Dozvěděli jsme se o tom od delegátů, tak jsme z toho byli vyvalení. Upozorňovali nás, ať nejsme na pláži, ale u bazénu nebo v pokoji.“ Podle ní byli lidé rozčílení kvůli tomu, že jim z domova psali katastrofické zprávy.

Hrdinkou byla matka Martina Baštová (37), která byla na dovolené s dětmi sama. I když byla daleko od místa, kde se tragédie stala, stejně jí spadl kámen ze srdce, když dosedla na ranvej pražského letiště. „Byli jsme od toho asi 70 kilometrů, dozvěděla jsem se o tom z SMS od manžela.“ Ten čekal na manželku s dětmi na letišti a byl šťastný, že je má konečně doma, v bezpečí. 

"Sama jsem kontaktovala delegátku, která mě samozřejmě uklidňovala, že je to daleko od nás. Dle informací z Česka to ale tak daleko od rezortu, kde jsem, není. Všichni se tu tváří, jako by se nic nestalo. Teď se kupříkladu tancuje. Já klidná nejsem ani náhodou. Přece jen jsem tu se synem a mám strach. Každopádně mám pocit, že tu jsem jediná, která se tím nějak zabývá. Svět se zbláznil. Lidi snad otupěli," svěřila se další svědkyně, která v Tunisku stále je.

Někteří turisté se ale události nezalekli. Rozhodli se, že k moři pojedou. „Letíme do Tuniska do hotelu, který je od toho místa vzdálený asi sto kilometrů. Ale strach teda vážně z ničeho nemáme. Není z čeho, dovolenou nám to rozhodně nijak neovlivní. Vždyť to se může stát kdykoliv a kdekoliv, třeba na Mácháči," uvedli Bohumil Švihlík (52) a Ladislava Mašková (59).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

reknirmareno ( 27. června 2015 21:18 )

To peklo zazijeme i zde,do dvou let. I cela EU.

vog.ht. ( 27. června 2015 21:14 )

Američané si mnou ruce, jak to všechno zařídili.

tosto ( 27. června 2015 20:22 )

v TV ukazovali jak jsou prázdné pláže , takže nový rekreanti budou mít velký výber

jardavozembouch ( 27. června 2015 20:14 )

no kdyz mohli nechat deti na tom koupalisti, aby se brouzdaly kolem utopence..

jardavozembouch ( 27. června 2015 20:11 )

jsem psal o prime a tam to davali az pozdeji. sorry. jdu klecet na hrach.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud