Soud o práva na Krtečka: Dcera kreslíře brojí proti své matce!

Autor: rvs - 
8. června 2015
19:10

Komu patří práva na legendárního Krtečka? Před soudem se o to dohadovaly vnučka kreslíře Zdeňka Milera (†90) Karolína, vdova Emilie a správkyně dědictví Milena Fischerová. V rodině slavného tvůrce je ale podivností ještě víc…

Vnučka proti správkyni majetku a dalším příbuzným, máma Karolíny Barbora proti její babičce, příbuzní naštvaní kvůli dědictví… Tak vypadá situace v okolí rodiny geniálního kreslíře.

Smlouva za desetimiliony

Důvodem zlé krve jsou obrovské peníze, které Krteček vydělává. Vnučka kreslíře Karolína Milerová si totiž nechala od svého dědečka podepsat pouhý měsíc a půl před jeho smrtí licenční smlouvu na jeho dílo. Ve stejný den jí Miler podepsal i darovací smlouvu na rodinný dům v pražských Hodkovičkách. Obojí se stalo v září 2011 v ozdravovně, kde těžce nemocný Miler ležel.

Licenční smlouva Karolínu opravňuje k nakládání s autorskými právy na legendární kreslenou postavičku. Hračky a jiné předměty s Krtečkem se úspěšně prodávají po celém světě, včetně například USA nebo Japonska. Podle soudkyně měla úspěšná Karolínina firma Little Mole desetimilionové zisky.

Zneužila jeho bezmocnosti?

Podpis na licenční smlouvě je falešný, Zdeněk Miler ji nepodepsal. A i pokud by to udělal, byl už v takovém stavu, že nevěděl, co vlastně podepisuje…“ To přes právníka tvrdí správkyně Milerovy pozůstalosti Milena Fischerová. O smlouvě mezi Milerem a jeho vnučkou se dozvěděla až po kreslířově smrti. Dokument je podle ní v rozporu s dalšími smlouvami, které byly uzavřeny předtím.

Situaci v dědickém řízení komplikuje i to, že Miler postupně sepsal celkem šest závětí. V poslední z nich odkazuje velkou část majetku právě Fischerové. „Je to velice komplikovaný spor,“ okomentovala kauzu soudkyně Veronika Křesťanová.

Babička se Karolíny zastává

Podle vdovy po Zdeňku Milerovi Emilie je její vnučka v právu. „O Karolínu jsme se starali po většinu jejího dětství. Nejdříve jsme ji měli u sebe do jejích dvou let, pak jsme si ji brali přes týden, od jejích čtrnácti let jsme ji znovu měli u sebe. Manžel ji velice miloval,“ popsala před soudem. S mámou Karolíny se podle svých slov přes 20 let nebaví.

V době podpisu smlouvy byl můj manžel v dobré psychické kondici, přesně věděl, co podepisuje. Moderní věci ho zmáhaly, chtěl, aby se o to postarala Karolína. Ta na to má chuť i schopnosti,“ řekla Emilie Milerová, která s kreslířem žila 53 let. Při vzpomínce na manžela se před soudem rozplakala.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zkratik ( 8. června 2015 19:57 )

je to smutný,Miler se musí v hrobě obracet

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud