Zákaz cigaret v restauracích platí i pro ty elektronické? Ani ty bez nikotinu si nezapálíte

Elektronická, nebo normální? Je to vlastně jedno...  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: dce - 
5. června 2015
07:00

Navrhovaný zákon o zákazu kouření v restauracích i na dalších veřejných místech se zcela překvapivě týká i e-cigaret. A to i těch bez nikotinu. Hospodským sice odpadá povinnost vyptávat se, co to kouříte, ale mnoho lidí nechápe – koho by tím obtěžovali?

Na mnoha místech už si asi brzy nezapálíte. A to ani elektronickou cigaretu. Zákon, který bude zítra projednávat vláda, totiž zahrnuje právě i e-cigarety. Ačkoliv se při jejich používání nic nespaluje, a tudíž nevylučují oxid uhličitý ani dehet, politici si myslí, že by nekuřáci neměli být vystaveni jejich vlivu.

Zcela nečekaně se zákon má týkat i beznikotinových elektronických cigaret. Na jednu stranu je logické, že bude zákaz platit plošně – jak by asi hospodští zjišťovali, kdo kouří jaké cigarety? A co teprve náhodné policejní kontroly v provozovnách. Na druhou stranu je ale takový zákaz nepochopitelný – beznikotinové elektronické cigarety jsou pro pasivní kuřáky z krátkodobého hlediska zcela neškodné. Zdravotní argument tedy chybí.

S problémy se pak budou potýkat zejména uživatelé e-cigaret, kteří se snaží přestat s kouřením úplně. Budou totiž kouřit venku, mezi běžnými kuřáky, a pasivně inhalovat dehet i nikotin.

Jenže podle navrhovaného zákona budou moci hosté v restauracích kouřit pouze jednorázovou e-cigaretu, jejíž náplň neobsahuje nikotin. Je to chyba v zákoně? Těžko říci – ale jak pozná provozní, jakou cigaretu zákazník má?

Celá otázka e-cigaret se ale podle Svatopluka Němečka bude teprve projednávat více do hloubky – on sám dostal několik výsledků výzkumů a každý tvrdí ohledně zdravotní závadnosti e-cigaret něco jiného.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zauber ( 5. června 2015 18:37 )

Co svět světem stojí, tak se v hospodách především hodně pilo a kouřilo. Má to svojí logiku i přirozenost. Ovšem. v dnešní době plné idiotů je normální jít proti přirozenosti.

1pravda1 ( 5. června 2015 12:56 )

Vidíme "mlhu", která vychází z těchto cigaret, - z kosmetiky tato substance nevychází a inhalátory ve velkém množství nikdo v restauracích nepoužívá. Nemám důvod nevěřit odborníkovi, co udělá tento aerosol ve větším množství v uzavřeném prostoru.

brugal ( 5. června 2015 11:57 )

No,inteligentní lidé nad tím kroutí hlavou.

moiaza ( 5. června 2015 11:47 )

Jen mě zajímá, kdo to bude kontrolovat.Jelikož dobře znám český národ, bude se tento zákon porušovat ve velké míře. Český člověk nedokáže být tolerantní a řídit se nějakým zákonem. Český člověk bude vždy přemýšlet v prvé řadě nad tím, jak zákon obejít. S dodržováním zákonu si v tomto státě nikdo těžkou hlavu nedělá.

moiaza ( 5. června 2015 11:43 )

 Konečně jeden moudrý zákon. Když už nic, tak s tímto zákonem vláda podpořila mnoho inteligentních slušných lidí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud