Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 2°C

Cigarety zabijí až 3000 NEkuřáků ročně! Může za to pasivní kouření

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ljš - 
1. června 2015
11:53

Žijí zdravě a cigaretám se vyhýbají obloukem, přesto v Česku až 3000 nekuřáků ročně umírá předčasně jen proto, že dýchali tabákové spaliny. Pasivní kouření znamená pro cévy téměř stejné riziko jako kouření aktivní. Zvýšit ochranu nekuřáků chce ministerstvo zdravotnictví zákazem kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách. Zákon má ve středu na programu vláda.

V Česku kouří třetina dospělých, děti kouří od 11 let, 43 procent žije v domácnosti kuřáků, takže jsou tabákovému kouři vystaveny. V chystaném zákoně byl i vznik státního fondu pro prevenci závislostí, do něhož by směřovaly finance z výběru spotřební daně za alkohol a tabák. Legislativní rada vlády minulý týden ale jeho vznik odmítla.

Podle Evy Králíkové, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku, by Česko takový fond určitě mělo mít. Připomněla, že diskuse se už dlouho vedou o tom, zda si kuřáci mají platit zdravotní náklady. V systému veřejného zdravotního pojištění to možné není. Jednak je závislost na tabáku uznaná nemoc a nelze trestat někoho, že je nemocný, za druhé je to chronické onemocnění, které se vrací, a není možné kontrolovat, kdo kouří a kdo ne, vysvětlila.

„Ale existuje jednoduchý způsob, jak to kuřáci mohou zaplatit, a to je vyčleněná daň. Kdyby na prevenci a léčbu závislosti na tabáku šla koruna z každé krabičky, tak by to byla miliarda korun ročně, protože se tady prodá ročně miliarda krabiček, čili ten fond by určitě byl správný a rozhodně bychom tuto formu vyčleněné daně měli mít," řekla.

Další problém je podle lékařky v tom, že jsou v Česku cigarety oproti jiným zemím EU laciné. Přitom právě vysoká cena cigaret je podle Králíkové nejdůležitější prevencí. Státu by se to podle ní vyplatilo, za méně prodaných cigaret by díky vyšší dani vybral víc peněz. Pro děti by tím stoupla nedostupnost cigaret, a tak by jich méně začalo kouřit. „Závislí si cigarety pořídí za každou cenu, ale právě pro děti je cena klíčová,“ shrnula odbornice.

gabreta ( 1. června 2015 14:26 )

To z tebe musí mít starej radost!!

gabreta ( 1. června 2015 13:57 )

Kolik kouříš denně ty?

Vafancoolo ( 1. června 2015 13:57 )

Hysterický řev zfanatizovaných inkvizitorů-nekuřáků. Heil NWO, EU, Monsanto etc.!

gabreta ( 1. června 2015 13:54 )

"Nekuřáci umírají jen proto, že dýchali tabákové spaliny". Takovou blbost může vypustit z pusy jen totální ignorant!! Ještě měli napsat, že se po ulicích se nekuřáci zásadně pohybují s rouškou přes ústa, aby nedýchali škodlivé exhalace z aut nebo továren a jen ten cigaretový kouř je zabíjí!

ruudazvostravy ( 1. června 2015 13:47 )

*** = čů***ráki

Zobrazit celou diskusi
Další videa