Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Bitka v Moskvě: Narazili na sebe stoupenci práv homosexuálů a jejich odpůrci

Autor: ČTK - 
30. května 2015
18:36

Skupina homosexuálů a jejich stoupenců se v sobotu nedaleko moskevské radnice pokusila uspořádat nepovolený protest za práva gayů a lesbiček. Narazili ale na odpůrce, kteří na ně házeli vejce a pokoušeli se je postříkat obranným sprejem. Policie obě skupiny rozdělila a podle médií zadržela zhruba 20 lidí z obou táborů.

"Chtěli jsme uspořádat pokojnou demonstraci. Je to ale už deset let, co nám to zakazují," citovala agentura AFP Nikolaje Alexejeva, jednoho z předních aktivistů za práva homosexuálů v Rusku. Policie ho právě odváděla k policejnímu vozu.

O povolení uspořádat pochod homosexuálů žádali gayové a lesbičky moskevské úřady poprvé v roce 2006. Povolení v následujících letech nikdy nedostali. Letošní Gay Pride zakázala moskevská radnice ve čtvrtek. Vysvětlení podle AFP neposkytla.

Homosexualita byla do roku 1993 v Rusku považována za trestný čin a do roku 1999 za duševní onemocnění. Ruský prezident Vladimir Putin v létě 2013 podepsal zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Kontroverzní norma vyvolala četné protesty v zahraničí, mnoho Rusů ji ale podporuje, nebo má záporný postoj vůči gayům a lesbám. Zčásti to odráží i vliv ruské pravoslavné církve.

Dnešní setkání aktivistů se konalo na Tverském náměstí nedaleko centra Moskvy za dohledu příslušníků pořádkové policie, kteří měli nad účastníky výraznou početní převahu.

Demonstrantům se podle agentury Reuters na chvíli podařilo rozvinout duhový prapor s nápisem Make Love, Not War, zaútočili na ně ale odpůrci gayů a policie jim prapor sebrala. Na rušné Tverské ulici vedoucí podél náměstí napadli odpůrci práv homosexuálů dva aktivisty na čtyřkolce, kteří mávali duhově zbarvenými vlajkami a vypouštěli oranžově zbarvený dým, a donutili je sestoupit.

"Ne evropským gayským hodnotám. Ne evropskému gayskému způsobu rozvoje. Pouze Rusko a pouze vítězství," stálo na transparentu jedné aktivistky z tábora vystupujícího proti homosexuálům. "Jsem proti tomuto jevu, který je nám vnucován, proti homosexualitě, proti netradičním hodnotám," citoval ji Reuters.

 

deratizator ( 30. května 2015 23:32 )

parlamentní listy, snůška lží a fám, to je fakt super zdroj

deratizator ( 30. května 2015 23:29 )

A co je na té trapné kravině šokujícího? Vymatlanost těch co to natočili?

paulvandyka ( 30. května 2015 22:15 )

šokující video.... https://www.youtube.com/watch?v=zX8bcNQL0vQ

cipisek134 ( 30. května 2015 21:47 )

Kreténe, podívej se kam všude se nacpaly hnUSA a co mají na svědomí a pak něco mektej: http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vs ech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

mortis69 ( 30. května 2015 19:39 )

Jen jdi do země,kde zítra znamená včera Po takovejch jako ty opravdu touží

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud