Řeckým nemocnicím docházejí i prášky na bolest: Na pohotovosti se čeká i pět hodin

Řeckým nemocnicím docházejí i prášky na bolest: Na pohotovosti se čeká i pět hodin
Autor: ČTK - 
25. 5. 2015
09:08

Uložený na vozíku v omšelém nemocničním pokoji v Aténách se Kostas kousal do rtů kvůli bolesti v noze, kterou si zlomil při pádu. Až když dvaatřicetiletý elektrikář začal tlouct hlavou ze strany na stranu, přišli tři lékaři ošetřit jeho zranění, napsal list The Times. 

Jeden použil starý skalpel, aby mu rozřízl kalhoty, protože nůžky už žádné nezbyly. Další mu dal smotek špinavého prádla pod koleno, aby zraněnou nohu nadzvedl. Na zmírnění bolesti mu poradili, aby stiskl ruku svého otce, díval se na strop a počítal, kolik kusů omítky spadne. Analgetika už ve státní nemocnici KAT taky nemají. 

„Anebo,“ řekl mu chirurg ortoped Andreas, „můžete zavřít oči a představovat si, že jste někde docela jinde, mimo tenhle zmatek a chaos. Tak to dělám já. Jinak bych se musel zbláznit.“

Navzdory rokům plýtvání, které vyhnaly masivní státní výdaje do nebeských výšin a zvýšily státní dluh na 530 miliard eur, řecké vlády zanedbaly vytvoření odpovídajícího zdravotního a sociálního systému. Před pohotovostí čekají řady pacientů na ošetření až pět hodin v zemi, která se čím dál víc vzdaluje od nejzákladnějších standardů veřejné zdravotní péče. 

Masivní nezaměstnanost hnaná šest let trvající krizí a hlubokými rozpočtovými škrty zvýšila počet lidí, kteří v Řecku nemají zdravotní pojištění, ze zhruba půl milionu v roce 2008 na současných víc než 2,5 milionu. 

Osmačtyřicetiletá Georgia přišla v roce 2013 kvůli snižování nákladů o práci v supermarketu, kde byla zaměstnaná 20 let. O rok později musel její manžel zavřít obchod, takže zůstali bez prostředků na placení pojistného. Když si nedávno podvrtla kotník, čekala na ošetření pět hodin. „Naštěstí tahle nová vláda vypadá, že to myslí upřímněji než ty před ní, když říká, že pomůže tisícům lidí, jako jsem já,“ doufá. 

Od nástupu k moci už premiér Alexis Tsipras zrušil poplatek pět eur (asi 137) za nástup do státní nemocnice a slíbil, že nechá najmout 4500 zdravotníků. Tyto kroky Řekové s radostí vítají, zatímco kreditoři nespokojeně mručí. Zrušení nemocničního poplatku podle nich bude stát řeckou státní kasu 20 milionů eur – a to jsou peníze, které Řecko nemá. 

Řecký mohutný systém veřejného zdravotnictví, který byl nafouknutý, neefektivní a prošpikovaný korupcí, se stal hlavním terčem škrtů; náklady na zdravotnictví se od roku 2009 snížily o více než 25 procent. 

To si ale vybralo velkou daň na kvalitě zdravotní péče. Když nastupovala Georgiina sestra minulý měsíc do státní nemocnice Erythros v Aténách, řekli jí, aby si přinesla vlastní ložní prádlo. A dvaasedmdesátiletému Michalisovi, kterému se začala točit hlava, v nemocnici řekli, že nemají tlakoměr, aby mu změřili krevní tlak. 

Minulý týden vyšly tisíce lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví do aténských ulic, aby protestovali proti pokračujícím rozpočtovým škrtům, které mimo jiné znamenají, že už šest měsíců nedostávají proplacené přesčasy. 

Jeden z chirurgů, který si nepřál být jmenován, listu The Times řekl: „Ocitli jsme se ve zlomovém bodě. Nemáme peníze na opravu nemocničního vybavení, nemáme peníze na benzin do sanitek, nemáme peníze, abychom zaplatili sestry, a nemáme peníze na moderní chirurgické vybavení.“

Vláda se mezitím snaží vyřešit, co nastane 5. června, kdy má Řecko Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) uhradit další splátku dluhu. 

„My Řekové si nechceme přiznat, v jaké jsme situaci,“ řekl Kostas, když se konečně dočkal sádry na noze. „Nechceme připustit, že už jsme zbankrotovali. Podívejte se na mě – vezou mě z nemocnice na vozíku z druhé světové války,“ dodal.

Doporučujeme
rudyptak48 ( 25. května 2015 11:18 )

Co se stane u nás, když projíte a probendíte svůj majetek? Stanete se bezdomovcem. Myslíte, že takto postiženým, našim lidem, někdo pomůže? Nikdo se o ně nestará. Starají se jenom o cikány, aby jim náhodou EU neukázala zdvižený prst. A cikáni si pořádají po sídlištích mejdany, kradou v supermarketech a stát jim platí bydlení. Tomuhle se říká sociální smír? Teď si ještě EU vymyslela kvóty pro uprchlíky. Odkud na to EU bude brát? Myslím, že pod jejím vedením skončíme všichni jak bezdomovci a EU se přejmenuje na islámský stát. Kam pak budeme prchat? Do Moskvy, nebo do USA?

ivoadler ( 25. května 2015 10:10 )

Dyť se ti Řekové roky jenom flákali. I teď je vidět nehospodárnost: k pacientovi přijdou hned tři doktoři, sestra zřejmě žádná. Co z Evropy dostali, to prožrali. Posedávání po kavárnách, dlouhé odpolední siesty, odpovědnost žádná. Televize všech zemí, včetně naší, obdivovaly tento "středozemní" styl. Flákání a užíváni si na cizí účet. Samozřejmě, jednou musí pohádka skončit. Nebo že bychom se na ně všichni složili, aby v tom mohli pokračovat?  

tosto ( 25. května 2015 09:17 )

. . . .Až když dvaatřicetiletý elektrikář začal tlouct hlavou ze strany na stranu, přišli tři lékaři ošetřit jeho zranění, napsal list The Times. . . . v Řecku asi chodí lékaři vždy po třech !!!jeden by to asi nezvládl

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud