Syrské letectvo vrací úder džihádistům: Údajně zabilo 300 povstalců!

Autor: ČTK - 
24. 5. 2015
14:05

Bojovníci Islámského státu (ISIS) povraždili podle syrské televize nejméně 400 civilistů v dobytém starobylém městě Palmýra. Většinou prý šlo o ženy a děti. Proti ISIS dál pokračovaly v boji jak jednotky syrské armády u syrského Idlíbu, tak složky irácké armády a šíitských milicí u iráckého Ramádí.

Podle zdrojů z umírněné opozice ležely v ulicích města Palmýra po jeho obsazení islamisty ve středu stovky těl lidí, údajně šlo o stoupence režimu prezidenta Bašára Asada.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou ISIS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Zříceniny staré 2000 let se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO a odborníci poukazují na její hrozící zkázu už od počátku bojů v Sýrii.

Syrská televize dnes oznámila, že syrské letectvo zabilo v předchozích dnech nejméně 300 islámských povstalců na jejich pozicích ve městě Džisr aš-Šughúr poblíž turecké hranice. Útok prý přispěl k uvolnění desítek vojáků z obklíčení v tamní nemocnici, kterou v pátek opustili.

Mezi útočníky na nemocnici byli členové fronty an-Nusra hlásící se k teroristické organizaci al-Káida. Radikálové město dobyli už koncem dubna, ale v tamní nemocnici se udržela větší skupina vojáků i s rodinami.

Boje proti ISIS pokračují také v irácké provincii Anbár, kde od soboty vede irácká armáda podporovaná šíitskými milicemi a letectvem USA a jejich spojenců ofenzivu za účelem dobýt nazpět anbárskou metropoli Ramádí. Podle dnešních informací se iráckým silám podařilo obsadit obec Husajba zhruba sedm kilometrů východně od Ramádí.

Pád Ramádí před týdnem vyvolal pochybnosti o tom, zda USA se svými zejména arabskými spojenci zastávají správnou strategii v boji proti ISIS, když podnikají proti postavením islamistů pouze letecké útoky, zatímco zátěž pozemních bojů v Iráku ponechávají na armádě a šíitských a kurdských milicích. Americký prezident Barack Obama kritiku ale odmítl.

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa