Pátek 19. srpna 2022
Svátek slaví Ludvík, zítra Bernard
Oblačno, bouřka 28°C

V Janově prodávají byty 4+1 za 39 tisíc: Ti lidé jsou chudáci a může za to stát, říká Čunek

Senátor Jiří Čunek se vyjádřil ke složité situaci lidí ze sídliště Janov.
Senátor Jiří Čunek se vyjádřil ke složité situaci lidí ze sídliště Janov.  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: simao, ČTK - 
28. dubna 2015
15:40

Jsou to chudáci a doplácí na to, co pokazil stát. Tak komentuje zoufalou situaci řady lidí na sídlišti Janov senátor Jiří Čunek. V litvínovském ghettu se někteří starousedlíci snaží zbavit svých bytů. Za zlomky původních cen. Čunek má přitom se řešením problematiky soužití s romskou komunitou své zkušenosti. Ve Vsetíně svého času navrhl plechové buňky pro Romy, kterým se začalo přezdívat čunkoboxy.

Situace na litvínovském sídlišti Janov je však velmi složitá, upozorňuje senátor Jiří Čunek. Zatímco ve Vsetíně řešili přestěhování jednoho domu do plechových buněk, v Janově se řeší budoucnost celého sídliště. Panují obavy z eskalování napětí.

Řada starousedlíků se sice touží odstěhovat pryč, jenže jejich byty nikdo nechce. Pan Mareš prodává na sídlišti Janov v Litvínově byt 3+1 za 99 tisíc, objevují se však i další inzeráty – třeba byt 4+1 za pouhých 39 tisíc. Nejde o akční slevy a nabídky, ale činy na pokraji zoufalství.

Množí se navíc stížnosti na složité sousedské vztahy, nepořádek, ničení okolí, ale i krádeže kabelů a také na diskriminaci. „Jsem přesvědčen, že ti lidé jsou nuceni prodávat ty byty takto výrazně pod cenou. Mnozí lidé, kteří si vzali byty v těchto lokalitách, si je vzali na úvěry. Jenže nyní je musí prodat za desetinu ceny. Jsou to v zásadě chudáci, protože nemají jinou šanci,“ řekl Blesk.cz někdejší vicepremiér Jiří Čunek. Někteří z majitelů bytů, pokud se jim podaří prodat bydlení v Janově, zdaleka neutrží dostatek peněz, aby si za ně pořídili jiné bydlení v klidnější lokalitě, upozorňuje Čunek a jedním dechem dodává – řada starousedlíků zkrátka nemá kam jinam odejít.

„Za tuto situaci jednoznačně může stát, žádná obec ani město, které mají takto velkou komunitu nepřizpůsobivého obyvatelstva, si nemohou pomoci samy,“ dodává pro Blesk.cz Čunek. Podle něj chybí účinné systémové řešení, soubor opatření týkajících se např. posílání dětí do škol a práce pro ty, kteří uvízli v sociální síti a několik let nepracují.

Kancelář ombudsmanky: Nikdo se na nás neobrátil

Kvůli neutěšené situaci na sídlišti Janov a kvůli možné diskriminaci zkusil Blesk.cz kontaktovat kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Ta se však k zoufalým snahám starousedlíků v Janově a rapidně klesajícím cenám nemovitostí vyjadřovat nechtěla.

„To je soukromá záležitost, když chce někdo prodat byt. Nespadá to do působnosti ombudsmanky. Její působnost je buď na orgány státní správy, což tady zjevně není, anebo když si někdo stěžuje na diskriminaci, a to si tady nikdo nestěžuje, on se na nás nikdo neobrátil. Pokud by se ten pán na nás obrátil, tak samozřejmě v rámci kompetencí, které ochránkyně má, by se tím zabývala,“ vzkázala Blesk.cz mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Prošel se tam Dienstbier

Osobně však na sídliště Janov nedávno dorazil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Obyvatelé sídliště označili tehdy situaci za nezvladatelnou. „Cílem návštěvy bylo, abych si udělal objektivní obrázek, což se stalo,“ řekl ministr, který se prošel po sídlišti. Podle obyvatel však neviděl to podstatné. „Proč jste se nešel podívat do vchodů, kde je špína, odpadky, kde se ničí cizí majetek a člověk se bojí si stěžovat, aby ráno neměl zničené auto,“ vytýkala ministrovi Eva Marešová.

Předseda osadního výboru Janov Zdeněk Kvapil upozornil na vytváření dětských gangů, které podle něj ničí veřejné prostranství, devastují soukromý majetek. „Zaplivaná schodiště, lidské výkaly ve vchodech a v noci řev,“ popsala situaci Renata Poláková.

Po Dienstbierovi žádali lidé konkrétní pomoc. Ministr slíbil peníze na projekty v sociální oblasti. Na soužití se sociálně nepřizpůsobivými si přitom lidé stěžovali i v petici, kterou před měsícem předalo město Úřadu vlády ČR. Zorganizovali ji tehdy zástupci družstva Krušnohor, které na janovském sídlišti vlastní nebo spravuje 1300 bytů. Dva domy už nechalo družstvo zakonzervovat. Škody na jeho majetku jdou podle předsedy Krušnohoru Františka Ryby do milionů korun.

Senátor Čunek přitom varuje: problémy, jako je Janov, již přerostly přes hlavu. Pokud nedojde na systémové řešení, „budeme mít stále víc a víc občanů, kterým se znehodnotí majetek kvůli tomu, že žijí v kontaktu s nepřizpůsobivou komunitou.“

TomasLiska ( 7. května 2017 11:29 )

AŤ DOU PRYČ NEBO ZNIČIM ROM A ARÁBII! MĚ JE TO JEDNO!

TomasLiska ( 7. května 2017 11:26 )

Jo ať dou pryč!

TomasLiska ( 7. května 2017 11:23 )

Děte Pryč Rasisti! HANBA! HANBA! DĚTE PRYČ CIKÁNI! SAMETOVA REVOLUCE NA CIKÁNI BUDE 6.6.2017

abvydavatelstvi ( 4. července 2015 16:45 )

Cigani byli v Indii jako nejnižší kasta..... vyhnali je z Indie a vyháněli je i z ostatních státu.. ale marně... Ciganum by měli vytvořit někde samostatný stát.. a ať nám ukazou co umí...!!! Stále se jenom na někom prizivuji.... už by se s tím mělo přestat...!!! Mezi cigany je také spoustu studovanych lidí kteří by zvládli udělat zákony.. a jinak rozvíjet stát...

1395 ( 2. května 2015 16:55 )

Dokud nebudou platit zákony pro každého stejně tak se nic nezmění.Stát to prostě neřeší protože podle EU a jiných všelijakých ochránců a ombudsmanů bychom byli rasisti.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa