Pátek 3. února 2023
Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Byty na litvínovském sídlišti jsou za babku: 4+1 v Janově za 39 tisíc korun! Proč tak levně?

Autor: Jana Ulrichová - 
28. dubna 2015
05:03

Zoufalství, bezmoc a nespravedlnost. Tak popisují své pocity starousedlíci z Janova, kteří žijí obklopeni nepřizpůsobivými. Ti sídliště během několika let obsadili a zničili. Utéct není kam.

„Žijeme tu 35 let, vychovali jsme tu děti, byli jsme tu šťastní,“ řekla Eva Marešová (58), která celý život tvrdě pracovala, aby si svůj byt mohla po revoluci odkoupit. Teď znechuceně sleduje, jak nepřizpůsobiví, kteří se sem stěhují ve velkém, ničí opravené domy, vypalují byty, vykrádají sousedy a devastují zeleň.

Pořídí si byt od realitky a tím to pro ně končí. Pak už nezaplatí nic, ani za energie. Byt zničí a opustí. Pak najednou zjistíme, že jsou nastěhovaní v jiném domě. Takhle tady ty rodiny kolují, stihnou přitom zničit až tři byty,“ řekla.

To potvrdil i předseda bytového družstva Krušnohor a litvínovský zastupitel Petr Bucha (63). „Neplatí, a tak ušetří. Mohou si proto od realitky koupit nebo pronajmout jiný byt. A tak to jde stále dokola,“ řekl.

Původně byl v celém sídlišti jen jeden dům obývaný Romy. „Žili tu s námi a problémy s nimi nebyly. Jako děti jsme si společně hráli. Teď se i oni diví, co se to stalo,“ dodal syn Evy Marešové Milovan. Z dvaceti domů, které na sídlišti stojí, je už 5 prázdných. Jsou vybydlené, z části vyhořelé, vchody do nich jsou zazděné. 

Problémy janovského sídliště začaly po privatizaci v roce 1998. O tamní byty se podělilo družstvo Krušnohor, které od té doby investovalo do oprav bytů na 360 milionů korun, a firma Helmer, později Heines, nyní CPI.

„Byty jsme zdědili s dluhy, už tehdy to dělalo 1,8 milionu,“ řekl předseda družstva Petr Bucha s tím, že jak se mění skladba obyvatelstva sídliště, dluhy strmě rostou. „Na některých bytech jsou dluhy až tři čtvrtě milionu,“ dodal.

Na problémy janovského sídliště upozornil Milovan Mareš (36), jehož inzerát na prodej tamního bytu vyvolal velkou odezvu. „Shrnul jsem tam jen fakta, holou pravdu,“ řekl. V inzerátu, v němž nabízí byt 3+1 za 99 000 korun, mimo jiné stojí: „Současný stav: rozbité sklepy, vyvrácené schránky, výtah často bez žárovek, ve vchodech nach.. no, nas..no, bordel.“

anonym2015 ( 29. dubna 2015 14:21 )

 Muj názor je asi takové město Janov je hodně chudé a celí sever protože není prace a obvykle lidé pokud nemají práci nemají co dělat a tak se hrozně nudí následuje vstek velká Chudoba z všelijaké jich nedostatku čehokoliv co člověk chce přeje doufá atd no a potom uš si jednoduše chce nechce musí zviknout na prázdný život a hroutí se v Špané životní události aspoň kežby bylo více polní prace chmelu česani ovoce nebo úklidové placené prace a ne stoupala drahota bylo by lépe pro všechny nemisli te ?

tonnydenny ( 28. dubna 2015 15:09 )

 Nechapu co to je za rasa jen krast nicit chovani na 0 nefachcenko to jsou normalni zvirata nechapu ze jim to prijde normalni porad vsechno jenom rozkrast a znicit 99% CIGOSU jsou proste spiny a to jim jeste skladam kompliment nesnasim takove zvirata zlodejske ... chudaci ti lidi

mikimaus321 ( 28. dubna 2015 14:39 )

řešení jak to udělal HERMAN V BRATISLAVĚ DEVÍNSKÉ VSI

airbus153 ( 28. dubna 2015 13:32 )

když o tom budem jen psat tak s tím stejn nic nezmůžem ;) proč nejsi ten hrdina ty třeba...? no jo za Pc je každej hrdina......

nobody49 ( 28. dubna 2015 12:33 )

Předpokládám,a obávám se, že "někdo" označí za viníky této situace starousedlíky,kteří nebyli schopni vyrovnat se s integrací této nepřizpůsobivé "menšiny",a raději se odstěhovali........

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa