Německo se rozloučí s oběťmi šíleného kopilota: Svíci zapálí i za Lubitze

Autor: ČTK - 
17. 4. 2015
07:27

Smuteční mší v katedrále v Kolíně nad Rýnem se dnes v poledne Německo rozloučí s oběťmi letecké havárie, při níž 24. března ve Francii zahynulo všech 150 cestujících na palubě letadla německých aerolinek Germanwings. Do katedrály by mělo přijít až 1400 lidí, mezi nimi i na 500 příbuzných obětí. Smutečního aktu se zúčastní také německý prezident Joachim Gauck a kancléřka Angela Merkelová, stejně jako zástupci španělské a francouzské vlády. 

Během smuteční mše bude v katedrále hořet 150 svíček, každá za jednu z obětí. Svíci tak bude mít i druhý pilot letadla Andreas Lubitz, který podle vyšetřovatelů zřejmě záměrně způsobil zřícení stroje. „Není na nás, abychom někoho soudili. Obětí bylo 150,“ řekl deníku Bild kolínský arcibiskup Rainer Maria Woelki. 

Letadlo Germanwings se zřítilo ve francouzských Alpách, když bylo na cestě z Barcelony do Düsseldorfu. Polovinu obětí tvořili Němci. Podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě druhý pilot využil toho, že kapitán letadla odešel na toaletu, uzamkl se v kabině a navedl stroj na sestupnou dráhu přímo do skal. Vyšetřovatelé tvrdí, že Lubitz trpěl psychickými problémy a sebevražednými náladami.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa