Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno 0°C

Exekutor chce věci postiženého Míši: Vtrhl do bytu rodičů 25leté neplatičky

Autor: Kateřina Moravcová - 
13. dubna 2015
05:00

Slitování? To někteří exekutoři nemají. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila rodina Sládkova z Chodova na Sokolovsku. Chtějí jim zabavit i věci postiženého Míši (7).

Romana Sládková (25) si před čtyřmi lety vzala s přítelem půjčku 50 tisíc korun. Do doby, než otěhotněla, ji řádně platila.

„Ve čtvrtém měsíci jsem se s přítelem rozešla a skončila jsem bez prostředků takřka na ulici,“ vypráví mladá maminka.

Před dvěma měsíci skončila ve špitálu. Pomoc pak našla u rodičů. Ti mají postiženého syna Míšu, který trpí Downovým syndromem, a jsou i pěstouny.

Na konci března do jejich bytu bez ohlášení vlítli exekutoři. „Exekuční příkaz na dceru a částku 130 tisíc korun drželi v ruce. Snažila jsem se vysvětlit, že dcera u nás není hlášená a že tu nemá majetek. Nebrali na to ohled. Cedulkami polepili naši ledničku i pračku. Chtěli vzít i věci postiženého Míši,“ dodává Lenka Sládková (44), maminka Romany.

Exekutoři nakonec z bytu odnesli »jen« televizi. „Navrhovala jsem, že budu dluh splácet z rodičovského příspěvku. To ale nechtěli,“ říká Romana, která všeho lituje.

Rozdílné verze

„Naši zaměstnanci postupovali v souladu se zákonem. Povinnou hledali na adrese trvalého pobytu. Zde jim bratr povinné sdělil, že se na adrese nezdržuje. Zároveň uvedl adresu skutečného pobytu. Tam povinnou zastihli a zjistili, že na této adrese se reálně zdržuje a má zde svoje věci,“ uvedl Radovan Bajgar, mluvčí Exekutorského úřadu Přerov s tím, že na splátkový kalendář není automaticky nárok. „Nicméně dohoda o splátkách byla sjednána,“ dodal.

„Na splátkách jsme se nedomluvili. Po telefonu mi bylo řečeno, že mám složit 60 tisíc a že zbytek můžu splácet. Tolik nikde neseženu, řekla jsem, že takhle nemohu. Nic písemně jsem od té doby neobdržela,“ řekla včera Romana, která chtěla platit měsíčně po 5000 Kč.

Její máma Lenka Sládková dodala: „Před nikým dceru neskrývám, syn řekl pravdu. Mám ji u sebe kvůli jejím zdravotním problémům.“

„Exekutor smí zabavit ty věci, které neslouží jako věci nezbytné pro důstojnost člověka. Neměl by tedy odebrat pračku ani ledničku. Majetek rodičů exekutor zabavit nemůže, v tomto případě tedy ani televizi. Je s podivem, proč přišli provést výkon rozhodnutí k rodičům, pokud zde dcera nemá trvalý či přechodný pobyt,“ míní advokát Ronald Němec.

hamzak ( 22. dubna 2015 00:11 )

K neuvěření, soudní exekutor JUDr. Juraj Polák Český Těšín- zloděj je v insolvenci. Jak toto mohl stát respektivě ex. komora a ministerstvo spravedlnosti dopustit.Soudní exekutor má na sebe sám exekuce, dle zpráv tv Nova se dopustil zpronevěry, jak je to možné??? Na podrobnosti v insolvencním rejstříku se stojí za to podívat. Dále nechápu, jak může soudnímu exekutorovi jinačí exekutor obstavit účty, když na jeho exekutorské účty chodí prostředky od povinných, které musí poslat ze zákona oprávněným do 30 dnů, jak toto chce ministerstvo řesit?To už ty peníze oprávnění nikdy neuvidí?Bude jim stát hradit náhradu skody?Zaplatí to daňoví poplatníci ze své kapsy? Lidi, resme to !

pjotri ( 14. dubna 2015 01:23 )

mas pravdu. ale tahle vypecena rodinka v tom umi evidentne chodit, viz pestounska pece. a tak je docela problem odlisit majetek, kdyz u nich evidentne bydli. pere v pracce, cumi na televizi atd. pokud by to tak exekutori nedelali, KAZDEJ by tvrdil, ze ta televize je prece rodicu. a to auto taky a pracka a mycka a pc atd. mam znamyho, kterej ze strachu pred exekutory prevedl barak, vinnej sklep, pole, auto, proste VSE na pribuzny. ale dal ty veci prokazatelne uziva a v baraku bydli. jak ma ted exekutor reagovat? proste to musi zabavit, zvlast, kdyz je jasny, ze ty prevody byly ucelovy. mame malo informaci. nevime, NAC si tu pujcku vzala. treba to bylo prave na tu TV a pracku, kterou presunula k rodicum a myslela si, jak vsechny p.re.c.urala

pjotri ( 14. dubna 2015 01:15 )

jestli ji TED nedela problem splacet 5000 mesicne, asi na ty splatky mela, ale proste na to hazela bobana a spolehala, ze na ni u rodicu neprijdou. proto mame radost, do pruseru se dostala vlastni vy.c.ur.anosti.

pjotri ( 14. dubna 2015 01:12 )

za socialismu jsem potreboval na kazdych pujcenych 10000 jdnoho rucitele. institut rucitele byl zrusen a nastoupili exekutori. je to tak spravedlivejsi. proc by mel neco platit rucitel za nejakyho neplatice? ale kdyz exekutor skripne neplatice, je to ok. a pujcky byly bezurocne jen na stavbu baraku..

pjotri ( 14. dubna 2015 01:07 )

to neres. res tu pipinu

Zobrazit celou diskusi
Další videa