Nosiči kufrů z metra Veleslavín, kde chybí eskalátor: Nevíme, jestli tu budem i další den

Autor: Pavel Schuster, Tereza Hodáliková - 
8. dubna 2015
11:48

Jen pár dní před slavnostním otevřením nových stanic se narychlo začal řešit vážný problém – u východu z metra Nádraží Veleslavín k zastávce autobusu 119, který propojuje letiště, chybí eskalátory! Letiště proto vymyslelo speciální službu pro cestující zdarma – portýry!

Ti začali po schodišti s 32 schody vynášet kufry cestujícím včera, úderem páté hodiny ranní. První službu »schytali « Honza s Petrem, kteří Blesku poskytli i krátký rozhovor.

Jaký je zájem o tuto službu a co na to říkají lidé?

„Zájem je. Za hodinu vynosíme každý tak 20 kufrů. Ráno, mezi tou pátou až sedmou, tu ale nebylo moc cizinců.“

Ptáte se sami cestujících, nebo se sami ohlásí?

„Je to spíše naše iniciativa, protože lidé jsou stydliví, tak se jich sami ptáme. Ale dá se říci, že Češi o této službě vědí, takže ví, co jsme zač. Neví turisté, tak jim to vysvětlíme.“

Takže umíte anglicky?

„ Ano.“

Musí se vám lidé nějak prokazovat, že jedou z letiště? Nebo pomůžete i staré paní s nákupem?

„Lidé se nemusí nijak prokazovat. Bereme věci jak lidem s kufry, tak i starým lidem pomůžeme, maminkám vynášíme kočárky…“

Video Nosiči kufrů v metru - Tereza Hodáliková, David Malík, Matěj Smlsal

Jak se člověk stane »portýrem« na metru?

„My jsme zaměstnanci letiště a jsme tu jen dnes. Kolega je například portýr, já jsem agent a oba děláme ve službách zákazníků.“

Takže nevíte, zda tu budou pevně zaměstnaní portýři?

„To nevíme, máme zatím informace jen o jednom dni. My konkrétně jsme tu od 5 do 14:00.“

Docela tu fouká, není vám zima?

„No to víte, že je. Už se těšíme zpět na letiště…“

Otázky a odpovědi o portýrech:

Kolik to bude stát? Služba bude zdarma.

Kdy kufr odnesou? Denně, i o víkendech, od 5 do 22 hodin.

Kolik nosičů bude k dispozici? Během dne budou dva, v čase menšího provozu jeden.

Kolik toho unesou? Unést by měli přibližně 20 až 30 kilogramů, což je maximální hmotnost zavazadla určeného pro přepravu letadlem.

Jak tyto muže poznám? Portýři nosí žlutou reflexní vestu s označením Airport Porter, Free Service. Dále mají vizitku s fotografií, svým jménem a logem společnosti.

Kolik bude provoz portýrů letiště stát? „Náklady na tuto službu se pohybují v řádu desítek tisíc korun měsíčně. Podle prvotních zpráv, které máme k dispozici, jsou ohlasy velice kladné a cestující služby portýrů využívají. Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt, tak službu monitorujeme a budeme ji dále vyhodnocovat,“ řekl Blesku Michal Řehořek z tiskového oddělení Letiště Praha.

Proč tam eskalátory chybí? Nikdo je nenaplánoval! Dopravní podnik se hájí, že je tam letiště nechtělo, a kvůli podmínkám evropských dotací se tam eskalátor dodělat nemůže!

Další videa
Články odjinud