Blesk v Brodě měsíc po masakru: Ve vrahově ulici panuje napětí

Autor: Pavel Ryšlink - 
24. března 2015
07:38

Je to měsíc od chvíle, kdy psychicky narušený Zdeněk K. (†63) vstoupil v Uherském Brodě do restaurace Družba a začal střílet. Jeho běsnění nepřežilo 8 lidí, jedna žena byla postřelena. Blesk město o víkendu navštívil. Život se tu těžko, ale přece jen vrací do starých kolejí…

„Řekla bych, že to z lidí už pomalu opadává,“ říká servírka z restaurace hotelu U Brány Lucie Schindlerová (19). Podle ní se bezprostředně po střelbě lidé báli navštěvovat bary a restaurace. „Byl to útlum, znát to bylo na tržbě. Teď už si lidé zase začínají objednávat nejrůznější akce a lokál se zaplňuje. Občas někdo zažertuje, jestli máme neprůstřelné vesty. Ale není to ve zlém. Spíš je to ještě jakýsi ventil.“

Že strach a napětí pomalu opadává, potvrdila studentka Lenka Štouračová (18). „První týden po té události jsem měla opravdu strach. To bych si asi na kafe nikam nezašla. Teď už je to volnější, už se tak nebojím,“ konstatovala studentka a dodala: „Raději jsem to hodila za hlavu. Život musí jít dál.“

Zatímco ještě před čtrnácti dny šly svíčky na pietním místě před uherskobrodskou restaurací Družba počítat na tisíce, nyní jich jsou tam zhruba dvě stovky. Město dohořelé svíčky pomalu odklízí. Lidé se na místě sice stále zastavují, novou svíčku už ale zapálí málokdo.

Byt vraha a jeho manželky v Javořinské ulici je opuštěný. Sousedé na přítomnost kohokoli cizího reagují velmi podrážděně, s nikým nechtějí mluvit. „My už o tom nemluvíme ani tady v ulici,“ prozradila paní Marie (51), která bydlí o několik domů dál. „Co se stalo, stalo se. Těm mrtvým už nic život nevrátí. Já jsem mezi nimi měla dobrého kamaráda. Proč se to stalo, se už nikdy nedozvíme, tak proč o tom mluvit stále dokola,“ konstatovala žena.

Pamětní cedulka ne, pomníček ano

Chodník kolem centrálního náměstí v Uherském Brodě zdobí několik desítek mosazných pásků, na kterých jsou zaznamenány nejvýznamnější události dějin města. Nejstarší datum 1048 připomíná první zmínku o vybírání mýta přes řeku Oskavu, nejmladší 2014 pak rekonstrukci zmíněného Masarykova náměstí. Cedulka připomínající děsivou tragédii roku 2015 však prý nepřibude. „Zatím jsme o tom neuvažovali. Ty cedulky se dělaly v rámci rekonstrukce náměstí,“ uvedla mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká: „Uvažujeme ale o nějakém pomníčku.“

petrusaa ( 24. března 2015 11:58 )

Když mu štamgasté z hospody večer řvali pod okny a on si byl na hluk z hospody několikrát stěžovat u starosty a na městském úřadě.Zřejmě mu to i jeho žena vyčítala.Tak vzal pistoli a udělal to co udělal.Udělali z něj blázna.To ho ovšem nijak neomlouvá z vraždy osmy lidí.

Zobrazit celou diskusi