Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

KOMENTÁŘ: Řekové mají pravdu, do eurozóny nepatří

Petr Holec, komentátor Blesk.cz a redaktor týdeníku Euro
Petr Holec, komentátor Blesk.cz a redaktor týdeníku Euro  (Autor: Blesk.cz)
Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
15. března 2015
05:00

Ani na nový řecký standard, kdy tamní vláda denně viní za chaos vlastní země všechny, jen ne sebe, to nebyl hezký týden. Řecký premiér Alexis Tsipras, jenž vyhrál volby sliby, že se státní dluhy neplatí a že řešením jsou další dluhy, pohrozil novými volbami, pokud se Řecko nedomluví s věřiteli na měkčích podmínkách splácení svých závazků. Ministr obrany Panos Kammenos pro změnu žádá po Němcích, které řecký bankrot stojí nejvíc, odškodnění za druhou světovou válku.

A znovu promluvil i řecký ministr financí Janis Varufakis, jenž během evropského turné zpopularizoval nejen svou vyhazovačskou koženou bundu. Ten na adresu věřitelů své země řekl, že když Řekům na vrcholu dluhové krize půjčovali miliardy eur, dobře věděli, že je nikdy neuvidí zpátky. Což je přesně i to, co jim teď řecká vláda hodlá dopřát – tak proč vlastně všechna ta zlá krev?

Varufakis má samozřejmě pravdu: na rozdíl od Řeků umí většina zemí eurozóny počítat, takže jejich vlády věděly, že Řecko všechny peníze nikdy nesplatí – tedy pokud nemá po vzoru Evropské centrální banky taky začít tisknout eura. Eurozóna Řecku půjčila, protože před čtyřmi roky chránila hlavně sama sebe; bankrot Řecka hrozil dominovým efektem a nejjednodušší cestou, jak ho odvrátit, bylo naházet na celý problém miliardy vlastních daňových poplatníků a předstírat, že země nezbankrotovala. To už teď akutně nehrozí, eurozóna se na to připravila. O miliardy ovšem přijde tak jako tak.  

Proč tedy Řekům konečně nedopřát nové volby a po nich ještě velkorysejší medicínu, jíž nová řecká vláda hodlá léčit zbankrotovanou zemi: vyšší penze, nižší daně a více státních úředníků? Řecko je už čtyřicet let obludně zkorumpovaná země, kde už nikdo ani nepředstírá žádnou disciplínu, takže si bankrot i další dluhy zaslouží. Zbytek Evropy si ovšem nezaslouží nebezpečný politický extremismus a revanšismus, který kolem sebe Řekové šíří. Jedno Řecko v malé Evropě úplně stačí!   

alff ( 16. března 2015 08:53 )

Dobrý !!!!

ivoadler ( 15. března 2015 18:34 )

 No jasně, Řecko ven z eurozóny. Bude to poctivé vůči EU i vůči Řecku. A že země eurozóny věděly, že Řecko dluhy nesplatí, je jasné. I státníci mohou být blbí, ale až takhle?

antikaprik ( 15. března 2015 16:42 )

Neverím tomu, že by Brusel nevedel, v akých sračkách je Grécko pred pripojením k eurozóne. Ale vidina nových trhov pre západné firmy bude vždy na prvom mieste...,euro predsa len zjednodušuje obchod.

dissent ( 15. března 2015 15:03 )

magore

repro ( 15. března 2015 13:24 )

Jéžiš... tady je zase odborníků

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa