Kapitán jede do Norska vyjednávat o chlapcích Michalákových. Ale sociálka ho odmítla

Autor: ljš, ČTK - 
2. 3. 2015
14:01

Chce vyjednat častější schůzky a výuku češtiny. Ředitel brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán bude v úterý jednat v Norsku o případu chlapců Michalákových. Setká se se zástupci partnerského norského úřadu pro děti, mládež a rodinné záležitosti. Samotná sociálka, která děti matce odebrala se s ním ale sejít odmítá.

„Vše, co je základem jednání, už dřív řekl pan premiér,“ uvedl Kapitán. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) před nedávnem řekl, že by šéf brněnského úřadu měl v Norsku s partnerským úřadem jednat například o frekvenci schůzek synů s matkou i s dalšími českými příbuznými či o výuce češtiny pro oba hochy.

Eva Michaláková ale u Kapitánova jednání s norskými úředníky v úterý nebude. „Po pravdě řečeno, moc bych si přála být přítomna. Ale na základě toho všeho, co jsem zažila při jednání s norskými úřady a sociální službou, moc velké očekávání nemám,“ uvedla Michaláková.

Kapitán se sejde se zástupci norského ředitelství pro děti, mládež a rodinné záležitosti (BUFDIR). Tato instituce se zabývá ochranou dětí a rodin, věnuje se ale i prosazování rovnosti a nediskriminace pro obě pohlaví, postižené či příslušníky sexuálních menšin.

Schůzka přímo s pracovníky sociální služby (Barnevernet) není v programu. Už dřív příslušná „sociálka“ brněnskému úřadu odpověděla, že přímá jednání s ní nejsou možná. Vyvolat je prý mohou jen advokátky matky a uskuteční se, když to sociální úřad uzná za vhodné. Advokátky pak uvedly, že jednání za vhodná nepovažují. Také s norskými právničkami by se měl Kapitán sejít.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do pololetí.

Doporučujeme
dutchschulz ( 3. března 2015 22:13 )

Každý druhý se v případu Michalákové ohání "juvenilní justicí", tak jsem si zkusil vygúglovat, co to přesně je. K mému překvapení definici na wikipedii ani jinak běžným způsobem nenajdete, tak jsem si odvodil svou vlastní definici. Juvenilní justice – neofašistická soudní praxe některých rádoby vyspělých zemí (Norsko, Anglie), která bezdůvodně odebírá děti hodným gastarbeitrům z Východu, kteří je vychovávají specifickým způsobem a jen v odůvodněných případech na ně řvou, třískají je nebo przní.

babana ( 2. března 2015 18:15 )

Ono to u některých lidí nemusí být o "fandění Michalákové". Těch profláknutých případů jejich juvenilní justice a praktiky jejich "sociálky" mnoho lidí nejen z ČR zvedá ze židle...

prdyvrdy ( 2. března 2015 17:57 )

hele já taky nepodléhám dámské hysterii, bijí a kradou naše děti. Mě se Michaláková nelíbí, nevěřím jí ani slovo, a divím se, že se naši papaláši do toho motají. Jo s tím hop hop jsi mě dostal, zrovna mě to napadlo a teď jsem tě dočetl My jsme vcelku nevzdělaný a proto hodně naivní národ, co nám řeknou tomu věříme. A jinak omluva kdysi jsem tě napadal

babana ( 2. března 2015 17:50 )

Norsko není signatářem haagské úmluvy o vzájemném uznávání soudních rozhodnutí v těchto věcech, nejsme (ČR) povinni uznat jejich rozhodnutí a naopak tedy máme právo požadovat jejich vydání do ČR a zvláště v případě, kdy jako občané ČR nespáchali v jejich jurisdikci skutek u nich trestný. Ty děti podléhají českému právnímu pořádku, resp. českým zákonům, které se na ně, jako na občany ČR vztahují.

banan25 ( 2. března 2015 17:48 )

A na základě těch faktů dospěl soud k danému rozsudku a navíc, když se s těmito spisy seznámil p. Kapitán, veřeně prohlásil že za této situace by téhle matce odebrali děti i v ČR. A ted najednout jede lobovat ?? To si nějak kaká na hlavu ? Samozřejmě - situace je taková že když do toho začali sluníčkářsky kecat Zeman i Sobotka, dost p. Kapitán asi nůž na krk ... buď chce být nezměstnaný, nebo se musí snažit aby ti dva jmenovaní nevypadali jako úplní blbci

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa