Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Zataženo, déšť 16°C

Miliony lidí řeší na internetu otázku: Jakou barvu mají tyto šaty? Jsou modročerné, nebo bílozlaté?

Autor: štš - 
27. února 2015
22:55

Znáte to. Muži a ženy se jen málokdy shodnou na přesném odstínu barvy. Co je pro ženu okrová, zlatožlutá, máslová, kanárkově žlutá nebo neonově žlutá, je pro muže často jen žlutá. Nyní ale debata o tom, jakou barvu mají dámské šaty, dosáhla svého imaginárního virtuálního vrcholu. Svět se zbláznil...

Všechno začalo, když se matka mladé nevěsty poohlížela po šatech pro svou dceru. V obchodě si jedny vyfotila a poslala jí fotografii. Dcera se svým nastávajícím si fotografii prohlédli a tam právě začal spor. Jeden tvrdil, že jsou modročerné, druhý, že jsou zlatobílé.

Protože se za žádnou cenu nedokázali shodnout, fotku šatů vyvěsili na sociální sítě – Facebook a Twitter. Desetitisíce lidí z těchto virtuálních komunit se nyní nemohou shodnout na tom, jakou mají šaty barvu.

Vnímání barev může být pro každého člověka odlišné. U tohoto případu je však kuriózní, že pokud se podíváme na tweety jednotlivých uživatelů, kteří se k „případu šaty“ vyjadřovali, nejsou se ženy ani muži schopni stoprocentně shodnout na „své“ barvě – i když z velké části je možné říct, že se ženy shodují na modročerné, zatímco muži na zlatobílé.

„Ženy a muži vnímají barvy rozdílně,“ píší odborné stránky Zeiss.cz o problematice rozdílného vidění. Ženy vnímají svět v teplejších barvách a lépe než muži rozeznávají například různé odstíny červené barvy. Muži, na druhou stranu, lépe vnímají menší kontrast a rychlý pohyb.

Předpokládá se, že tento rozdíl má evoluční základ: v pravěku ženy musely být schopny najít například červené plody v zeleném lese, zatímco muži lovili divokou zvěř. Určitou roli rovněž hraje testosteron, který podporuje tvorbu nervových spojení a nervových buněk v mozkovém zrakovém centru nenarozeného dítěte,“ Ostatně, posuďte sami – jakou barvu mají zmíněné šaty?

Jakou barvu mají tyto šaty? Jakou barvu mají tyto šaty? | Twitter

franta43 ( 28. února 2015 14:22 )

modro-černé.

tymitaky ( 27. února 2015 23:58 )

Hm. řekl bych, že řeší ptákoviny.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa