Hrozí zavírání vinoték: Za rok se prodá 100 milionů litrů stáčenky načerno!

Kvůli černému trhu s vínem stát ročně přichází o 2,5 miliardy, upozorňují vinaři. Ročně se prodá na 100 milionů litrů „černého vína“! Sudové víno se navíc v ČR prodává na 30 000 místech a to je prý příliš. Jenže zákaz prodávání „stáčenky“ jinde než přímo u vinařů, tedy ve vinotékách, večerkách, ale třeba i květinářstvích, by postihl až 15 tisíc prodejců. Spor o stáčené víno však rozděluje i vládní koalici.
S tímhle nápadem přišel ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) – chce omezit prodej vína, jednou z možností je, že by se stáčené dalo koupit jen přímo u vinařů. Znamenalo by to však problém pro tisíce vinoték. Kvůli „stáčenkám“ dnes svolal tiskovku i Jan Hajda, stínový ministr zemědělství ČSSD a předseda senátního zemědělského výboru. Sociální demokracie podle něj není pro omezování prodeje domácích sudových vín. Chce ale zlepšit kontrolu a bránit falšování a prodeji v nevyhovujících prostorách.
Stáčená vína se u nás prodávají v garážích, květinářstvích a dalších prostorách, které nevyhovují potravinářským předpisům, upozornil senátor. „To, co je v současném období možné na trhu s vínem v ČR, je v okolních státech nepřípustné,“ uvedl Hajda.
Podle ministerstva zemědělství je omezení prodeje sudového vína pouze jednou ze tří možných variant, jak se s jeho falšováním vypořádat. První z nich počítá s tím, že stáčené víno bude možné prodávat pouze u výrobce vína, tedy u vinaře ve sklepě. Druhou variantou je prodej vína v obalech, které nebude možné falzifikovat, třetí je posílení kontrol, řekl ministr Jurečka MF Dnes. Novela má mířit na ty, kteří šidí spotřebitele a buď vína ředí, nebo vydávají levná cizí vína za moravská, dodal ČTK minulý týden mluvčí ministra zemědělství Hynek Jordán.
Černé víno: Prodá se 100 milionů litrů
Právě sudová vína jsou v posledních letech jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů, což dokazují i data Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Téměř třetina ze 471 inspekcí loni kontrolovaných vzorků sudového vína neprošla loni kontrolou. Předloni byl podíl nevyhovujících vzorků stejný. Černý prodej vína má i vlastní zkratku – BUS. Tedy „bez účasti státu“.
„Nejsme pro omezování prodeje domácích sudových vín, což by výrazně poškodilo většinu vinařů, ale ani zahraničních, pokud jsou prodávána a evidována dle norem a řádně zdaňovaná. Jsme si vědomi významu vinoték při prodeji a propagaci vín,“ reagoval Hajda.
Senátor za ČSSD zároveň uvedl, že podle analýzy agentury Ernst&Young se loni prodalo 100 milionů litrů vína bez evidence a tedy bez zdanění! „Tato vína velmi často nevalné kvality devastují trh a práci poctivých vinařů,“ poznamenal Hajda. ČSSD podle Hajdy proto bude v rámci koalice podporovat posílení SZPI a celní správy a zvýšení kontrol. Chce také kvalifikovat falšování potravin včetně vína jako trestný čin.
Ty miliardy co uníkají na daních jsou jen zlomkem procenta toho, co prošustruje vláda spolu se senátem špatnou práci a špatným rozhodnutím. Jsou zlomkem procenta, co se v této republice zničí a rozkrade!
