Konečně! Policista, který zabil psa, dostal podmínku a zákaz práce u policie!

Ilustrační foto  (Autor: David Malík)
Autor: ČTK - 
17. února 2015
16:39

Za usmrcení psa bezdomovců při služebním zákroku uložil dnes pražský městský soud strážníkovi Jiřímu Štěpinovi podmíněný trest 1,5 roku s tříletou zkušební dobou a tříletý zákaz činnosti v bezpečnostních sborech či u městské policie. Verdikt, který muže i napodruhé uznal vinným ze zneužití pravomoci a z týrání zvířat, je pravomocný. Odvolací senát se musel k případu vrátit poté, co jeho původní odsuzující rozsudek zrušil Nejvyšší soud. 

„Odborník ze státního veterinárního ústavu podrobně popsal, že pes trpěl a že to bylo zapříčiněno jednáním obžalovaného, který mu pevně oběma rukama stiskl tlamu, a zabránil mu tak v dýchání,“ uvedl předseda senátu Vladimír Cvetler. Veterinář Ivan Nágl soudcům vysvětlil, že pes měl v tu chvíli zvýšenou potřebu přívodu kyslíku. Organismus zvířete se totiž zahřál, protože pes předtím intenzivně štěkal, bál se, byl už starší, dobře živený a měl hustou srst. 

Incident se stal 22. června 2012 v Papírníkově ulici v Praze 4. Dvoučlenná hlídka městských strážníků tehdy večer vyjela k supermarketu, kde u popelnic popíjela víno skupina lidí a mezi nimi volně pobíhali psi. Policisté majitelům nařídili, aby si zvířata vzali na vodítka, což udělali. Štěpina pak mezi psy přišel a menšího z nich bezdůvodně nakopl. Vzápětí jej větší fena, kříženec labradora a německého ovčáka, kousla do nohy. 

Strážník se poté na zvíře vrhl a v následujících pěti minutách ho udusil. Počínal si tak v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, protože fenka ho bezprostředně neohrožovala. Podle rozsudku jí způsobil nadměrné fyzické i psychické útrapy. 

Štěpina vinu odmítal. Část znalců se ho zastala s tím, že zvíře mohl nechtěně zabít jeho majitel, když se psa snažil taháním a škubáním za vodítko vyprostit ze strážníkova sevření. Soud však dnes tyto posudky označil za nepřesvědčivé. Kamerový záznam z místa incidentu ukázal, že majitel byl u psa maximálně 20 vteřin, a veterinář už dříve uvedl, že za tak krátkou dobu škrcení vodítkem by fenka neuhynula. Proti Štěpinovi svědčily i výpovědi lidí, kteří jeho jednání viděli. 

Soudy Štěpinu původně potrestaly dvouletou podmínkou a čtyřletým zákazem činnosti. Strážník se ale úspěšně dovolal k Nejvyššímu soudu, který ve věci nakázal doplnit dokazování. Odvolací senát nyní uložil trest o něco mírnější, protože přihlédl k tomu, že od spáchání činu uplynula delší doba.

liskabystrouska ( 18. února 2015 04:49 )

tvojenocnimura

zkratik ( 17. února 2015 21:18 )

jakej policista,byl to měšťák s vygumovaným mozkem

vosavopruz ( 17. února 2015 19:50 )

„Hádanky jsou staré a odpovědi k nim jsou také staré. A mnohé ty odpovědi jsou dobré a správné. Ale tobě budou správnými, když je pochopíš sám a v okolnostech svých, jen sobě vlastních.“

vosavopruz ( 17. února 2015 19:47 )

 „Člověk, který má chaloupku, nemůže pracovat takovými prostředky, jako ten, kdo má palác; ale je otázka, nemůže-li být člověk v chaloupce šťastnější, vzdělanější než člověk v paláci. Ovšem běda mu, bude-li se opičit po tom, kdo má palác.“

naidka ( 17. února 2015 18:28 )

Pořád se opakuješ vymysli něco nového.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud