Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Odsouzený voják se může stát ženou! Úřady mu ve vězení povolily změnu pohlaví

Autor: ČTK - 
13. února 2015
08:02

Americké úřady povolily Chelsea Manning hormonální léčbu za účelem změny pohlaví. Odpykává si přitom 35letý trest vězení v kauze úniku důvěrných amerických dokumentů, které ještě jako Bradley Manning předala správcům serveru WikiLeaks.

Hormonální terapii povolilo vojenské nápravné zařízení ve Fort Leavenworthu ve státu Kansas, kde si Chelsea Manning svůj trest odpykává, údajně již 5. února. S odvoláním na zdroj z ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura AP.

Léčba umožní změnu pohlaví z mužského na ženské. Již loni v dubnu soud povolil Bradleymu Manningovi změnu jména na Chelsea Elisabeth.

Soud v srpnu 2013 shledal Manninga vinným, že serveru WikiLeaks poskytl v letech 2009 a 2010 přes 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Voják byl obžalován z dvacítky trestných činů, za které mu hrozilo až 90 let vězení. Unikl ale obvinění z napomáhání nepříteli, a vyhnul se tím doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

O podmínečné propuštění může požádat po vypršení třetiny trestu. Podle žádosti, kterou právníci 26leté Chelsea Manning vyplnili loni v září, existovalo prý v případě, že hormonální léčba nebude povolena, vysoké riziko, že odsouzená spáchá sebevraždu.

Chelsea Manning už několikrát vyjádřila naději, že její případ povede k tomu, že armáda a další instituce uznají potřeby transsexuálů, včetně potřeby specializované lékařské péče. Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat.

kat-tom ( 13. února 2015 13:13 )

má to promyšlený kluk jeden americká ... jako žena může dělat v mužským kriminále děvku a v ženským kriminále jako chlap si přijde na svý i když teda asi bez pinďoura ....

nojasne ( 13. února 2015 10:02 )

Tak s takovýmhle ksichtem už stejně ve vězení hraje mámu, tak vo co mu de.

Zobrazit celou diskusi