Nová zbraň policie proti pirátům silnic: Zastavovací pásy s hroty!

 (Autor: profimedia.cz - ilustrace)
5. února 2015
19:34

Piráti silnic, třeste se! Policie může nově zastavovat ujíždějící řidiče speciálními pásy s hroty, které propíchnou pneumatiky. Vůz se tím stává v podstatě neovladatelný. Roli šoféra si dnes na letišti u Panenského Týnce na Lounsku vyzkoušel ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policie nakoupila 240 pásů za 2,3 milionu korun.

Zastavovací pásy bude mít k dispozici dopravní a pořádková policie. Ministr uvedl, že pásy dlouhé 4,7 metru, na nichž je sto deset dutých ocelových hrotů, nejsou spásným řešením.

"Je to střípek do skládačky, který pomůže tomu, abychom ze silnice dostali lumpy, kteří si pletou silnici se závodištěm," řekl po ukázce zásahu ministr, který skončil na zemi v poutech s dírou na koleni. "Zásah byl tvrdý a profesionální, a to mě ještě šetřili," zhodnotil akci Chovanec.

Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že 120 pásů bude mít dopravní policie a stejný počet pořádková. "Už jsme je rozdělili na krajská ředitelství a policisty od loňského listopadu zaškolujeme," řekl dnes novinářům. Podle něj je budou používat hlavně zásahová vozidla.

O použití pásů na místě rozhodne hlídka. "Musí vyhodnotit, zda neohrozí bezpečnost provozu. Na druhou stranu si nemůžeme dovolit, aby tady nějaký zfetovaný lump křižoval," uvedl ministr. Podle něj je ideálem, aby mělo postupně zastavovací pásy co nejvíce policistů. "Ujíždění je v Praze a ve velkých městech na denním pořádku. A ujíždí většinou ten, kdo je celostátně hledán či požil alkohol nebo drogy," doplnil Chovanec.

Použití zastavovacích pásů je podle Chovance výhodné z časového důvodu, položení pásu trvá několik vteřin a auto se za několik dalších stává zcela neovladatelným. "My nejsme v Americe, kde policie může auta vytlačovat do čtyřproudu nebo šestiproudu. Jsme na malých okreskách a tohle je šance auta dostat ze silnice co nejdřív tak, aby nikoho nezabila," řekl ministr.

K nejznámějším případům pronásledování patří zásah z loňského roku na Mělnicku. Řidič tam srazil policistku, která ho chtěla zastavit.

sars ( 5. února 2015 23:08 )

 Cca sto talířů za komplet, bravo, od vodíkové bomby, nejlepší a nejprevratnejsi věc co jsem viděl, palec nahoru, zločinci se třesou. .......

univerzalnizena ( 5. února 2015 19:42 )

supérrrrrrrrrrrrrrr

honza54.. ( 5. února 2015 19:40 )

konečně máme zázrak, který se ve vyspělých státech používá od 70let hurá

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud